Druga doba działań małopolskich policjantów w Zakopanem
Do późnych godzin nocnych, policjanci zaangażowani byli w identyfikację osób rannych, przewiezionych do poszczególnych szpitali naszego województwa. W wielu przypadkach osoby poszkodowane nie miały przy sobie dokumentów, a ich stan zdrowia uniemożliwiał kontakt słowny.
Policjanci pod nadzorem prokuratora rejonowego w Zakopanem brali udział także w identyfikacji zwłok osób, które zginęły wczoraj w masywie Giewontu. Funkcjonariusze ustalają również miejsce pobytu kilku turystów, którzy mają przebywać w Zakopanem, a bliscy nie mogą nawiązać z nimi kontaktu, nie ma ich także na listach osób rannych. Sygnały takie, od zaniepokojonych rodzin turystów wpłynęły na uruchomioną od wczorajszego popołudnia w Starostwie Powiatowym w Zakopanem infolinię.
Dzisiaj funkcjonariusze z KPP Zakopane oraz OPP w Krakowie będą prowadzili czynności poszukiwawcze w masywie Giewontu, w rejonie gdzie nastąpiły wyładowania atmosferyczne. Policjanci szukają przede wszystkim przedmiotów należących do poszkodowanych turystów.
Do działań zaangażowanych zostało ok. 140 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, a także Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i ościennych powiatów, na których terenie znajdują się szpitale przyjmujące osoby ranne w zdarzeniu.
Wśród nich znajdują się funkcjonariusze ruchu drogowego, których zadaniem jest udrożnianie ruchu oraz pomoc pojazdom przewożącym osoby poszkodowane do okolicznych placówek medycznych, a także policyjni psycholodzy, którzy na miejscu udzielają wsparcia ofiarom oraz ich rodzinom. Do akcji ratunkowej został włączony policyjny śmigłowiec Black Hawk, ze stanu Komendy Głównej Policji, który aktualnie stacjonuje w Zakopanem, pozostając w pełnej gotowości do pomocy innym służbom ratowniczym.
(KWP w Krakowie / kp)