Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie działań małopolskich policjantów pod Tatrami

Data publikacji 23.08.2019

Od momentu zgłoszenia o tragedii w masywie Giewontu, małopolscy policjanci aktywnie włączyli się do akcji ratowniczej. W pierwszym dniu w działania zaangażowanych zostało ok. 140 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, a także Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i ościennych powiatów, na których terenie znajdują się szpitale, przyjmujące osoby ranne w zdarzeniu.

Wśród policjantów pracujących na miejscu byli funkcjonariusze ruchu drogowego, których zadaniem jest udrożnianie ruchu oraz pomoc pojazdom przewożącym osoby poszkodowane do okolicznych placówek medycznych. Do akcji ratunkowej został włączony policyjny śmigłowiec Black Hawk, ze stanu Komendy Głównej Policji, który  pozostawał w pełnej gotowości do pomocy innym służbom ratowniczym. Na miejscu pracowali także policyjni psycholodzy, którzy udzielali wsparcia ofiarom oraz ich rodzinom. Policjanci  pod nadzorem prokuratora rejonowego w Zakopanem brali udział także w identyfikacji zwłok osób, które zginęły wczoraj w masywie Giewontu. Policjanci zaangażowani byli w identyfikację osób rannych, przewiezionych do poszczególnych szpitali naszego województwa. W wielu przypadkach osoby poszkodowane nie miały przy sobie dokumentów, a ich stan zdrowia uniemożliwiał kontakt słowny. Działania te zostały zakończone zidentyfikowaniem wszystkich osób przebywajacych w szpitalach.

Od momentu uruchomienia infolinii w Starostwie Powiatowym w Zakopanem, policjanci na bieżąco ustalali miejsca pobytu osób, które miały przebywać w Zakopanem, a bliscy nie mogli nawiązać z nimi kontaktu, nie było  ich także na listach osób rannych. Tego typu informacje wpływały również do Policji i były na bieżąco sprawdzane. W prawie wszystkich przypadkach okazywało się, że osoby są całe i zdrowe i nie miały związku z czwartkowym zdarzeniem na Giewoncie. Wszystkie zgłoszenia zostały przez Policję zweryfikowane. W przypadku uzyskania informacji o kolejnych osobach zaginionych, które mogły zostać poszkodowane w zdarzeniu policjanci podejmą stosowne działania.

Z policjantów  zaangażowanych w akcję została utworzona blisko 20-osobowa grupa, która wraz z toprowcami na szlakach górskich poszukiwała ewentualnych ofiar gwałtownych wyładowań atmosferycznych jak również przedmiotów należących do osób poszkodowanych w tym zdarzeniu. Policjanci nie znaleźli kolejnych ofiar. Odzyskane do tej pory rzeczy oraz dokumenty zostały zabezpieczone. Pomogły one  m.in.w ustaleniu personaliów osób, które ucierpiały w tym wypadku.

Pomimo, że działania zarówno ratownicze jak i poszukiwacze podjęte  przez policjantów przebiegały  w trudnych warunkach atmosferycznych i topograficznych, były skuteczne i profesjonalnie przeprowadzone.

(KWP w Krakowie / wsz)

  • policyjny śmigłowiec w Tatrach
  • umundurowany policjant przy karetce pogotowia
  • policjanci na szlaku górskim
Powrót na górę strony