Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podziękowania dla garwolińskich dzielnicowych za uratowanie życia

Data publikacji 26.08.2019

Do Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie trafił wyjątkowy list. Dowiadujemy się z niego o niezwykłej postawie dwóch garwolińskich policjantów, którzy podczas przeprowadzanej interwencji uratowali ludzkie życie. Dzielnicowi asp. Damian Kaczmarczyk i mł. asp. Tomasz Pytlarczyk otrzymali wzruszające podziękowania od kobiety za udzieloną pomoc i uratowanie życia.

Policjanci niejednokrotnie udzielają pomocy, a także interweniują w sytuacji, kiedy czyjeś zdrowie i życie jest zagrożone. Ochrona tych wartości zawsze jest priorytetem podczas wykonywania zadań przez funkcjonariuszy w codziennej służbie. Godna uznania postawa dwóch garwolińskich policjantów zapewne przeszłaby bez echa, gdyby nie wzruszający i pełen serdecznych słów list, przesłany do komendy. Jak mówią sami zainteresowani - robili tylko to, co do nich należało.

W liście od pani Moniki możemy między innymi przeczytać: nie byłam w stanie po ciężkiej chorobie wcześniej napisać podziękowania, więc czynię to teraz. Do pana Komendanta kieruję serdeczne podziękowania dla Policjantów z KPP Garwolin (...), którzy wezwani na interwencję 3 grudnia 2017 roku (...) niespodziewanie udzielili mnie szybkiej pomocy rozpoznając nagły 'udar mózgu' (...) Lekarze neurolodzy szpitala powiedzieli, że uciekłam grabarzowi w ostatniej krytycznej minucie. Właśnie ta szybka pomoc panów Policjantów (...) spowodowała, że jestem i mogę cieszyć się życiem wraz z moją najbliższą Rodziną”.

Sytuacja, którą opisała pani Monika, miała miejsce na początku grudnia. Do Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie zgłosiła się ona jako osoba, która poprosiła policjantów o interwencję związaną z nieporozumieniami dotyczącymi wykonania usług przez mechanika samochodowego. Policjanci razem z kobietą pojechali wyjaśnić sprawę, jednak w trakcie czynności kobieta nagle osłabła, miała zaburzenia mowy i równowagi. Dzielnicowi szybko powiązali te objawy z udarem mózgu i natychmiast rozpoczęli udzielanie pierwszej pomocy, adekwatnej do powziętych podejrzeń. W takich sytuacjach liczył się czas. Dzięki błyskawicznemu wezwaniu na miejsce karetki pogotowia, kobieta w porę trafiła do szpitala. Pomimo poważnych uszkodzeń mózgu, śpiączki trwającej kilka tygodni, kilkumiesięcznego pobytu w szpitalu i długotrwałej rehabilitacji, kobieta nie zapomniała o skutecznej reakcji policjantów, którym jak twierdzi - zawdzięcza życie. Trudności w pisaniu nie przeszkodziły pani Monice, aby wyrazić swoją wdzięczność.

Asp. Damian Kaczmarczyk i mł. asp. Tomasz Pytlarczyk to policjanci pracujący w Rewirze Dzielnicowych KPP w Garwolinie. Pomimo niespełna 11- i 13-letniego stażu służby nie kryli wzruszenia wdzięcznością pani Moniki. Policjanci komentują, że feralnego dnia zdawali sobie sprawę z powagi sytuacji i byli świadomi tego, że od ich decyzji zależeć może ludzkie życie. Jak podkreślają, kierowało nimi poczucie odpowiedzialności za osobę, która zwróciła się do nich o pomoc. Obaj policjanci czują się pokrzepieni gestem pani Moniki, który utwierdza w przekonaniu, że warto pomagać.

Serdecznie gratulujemy naszym kolegom godnej uznania postawy, a pani Monice życzymy szybkiego powrotu do pełni sprawności.

Autor: sierż. szt. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony