Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczęśliwy finał poszukiwań kajakarza

Data publikacji 26.08.2019

Z soboty na niedzielę na rzece Drwęca trwały poszukiwania kajakarza, który zaginął po tym, jak odłączył się od grupy, z którą przebywał na spływie. Mężczyznę odnaleźli ratownicy około 200 metrów od brzegu. Był zziębnięty i przestraszony, dlatego trafił w ręce służb medycznych.

W sobotę (24.08.19) około 22.00 brodnicki dyżurny otrzymał zgłoszenie o zaginięciu jednego z uczestników spływu kajakowego. Policjanci, którzy pojechali do miejscowości Tama Brodzka ustalili, iż ratownicy brodnickiego WOPR-u i strażacy prowadzą już poszukiwania za zaginionym kajakarzem na rzece Drwęca. Funkcjonariusze pojechali więc do jednego z ośrodków wypoczynkowych na terenie powiatu, gdzie obozowała grupa kilku mężczyzn biorąca udział w spływie, aby ustalić przebieg zdarzenia. Jak się okazało, mężczyźni ustalili trasę Topiele-Bachotek, jednak w trakcie podjęli decyzję o skróceniu trasy. Po dopłynięciu na miejsce okazało się, że brakuje jednego z nich. Do policjantów dołączyły kolejne patrole, które szukały mężczyzny na lądzie.

Po kilku godzinach poszukiwań ratownicy brodnickiego WOPR w miejscowości Nowy Dwór zauważyli na rzece pusty kajak. Po głośnym nawoływaniu na mokradłach, w odległości około 200 metrów od brzegu, ratownicy odnaleźli zaginionego kajakarza. Mężczyzna był zziębnięty i wystraszony. 39-latka przekazano ratownikom medycznym. Mieszkaniec Warszawy był trzeźwy. Na szczęście poszukiwania zakończyły się pomyślnie. Jednak zanim wsiądziemy na sprzęt wodny należy dobrze się przygotować i stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa!

Pamiętajmy!

- nigdy nie pływaj sprzętem wodnym po spożyciu alkoholu,

- nie spożywaj alkoholu przebywając na wodzie,

- zawsze mniej na sobie kamizelkę,

- zabierz ze sobą rzutkę ratowniczą,

- zanim wypłyniesz kajakiem, przećwicz wsiadanie i wysiadanie z niego,

- wsiadaj i wysiadaj z kajaka ustawionego dziobem pod prąd rzeki,

- w płynącym kajaku nie próbuj wstawać ani kucać,

- nie skacz z kajaka do wody,

- nie pływaj nocą, a spływ zawsze kończ przed zachodem słońca,

- płynąc przez jeziora trzymaj się blisko brzegu,

- zanim wypłyniesz sprawdź prognozę pogody i stan wody w rzece,

- nie wypływaj na wodę przy złych warunkach atmosferycznych,

- nie przepływaj kajakiem przez niebezpieczne miejsca.

(KWP w Bydgoszczy / kp)

 

Powrót na górę strony