Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Święto Lotnictwa Polskiego

Data publikacji 29.08.2019

28 sierpnia br. obchodziliśmy Święto Lotnictwa Polskiego. Jest to wspólne święto lotnictwa wojskowego i cywilnego, lotników, personelu naziemnego i wszystkich osób związanych z branżą lotniczą.

Obchodząc Święto Lotnictwa Polskiego upamiętniamy zwycięstwo porucznika Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach lotniczych w Berlinie w 1932 roku. Było to wielkie osiągnięcie polskiej myśli technicznej połączonej z wysokimi umiejętnościami pilotów.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w w Katedrze Polowej WP, od mszy świętej w intencji lotników odprawionej przez Biskupa Polowego WP Józefa Guzdka. Również delegacje żołnierzy złożyły kwiaty w miejscach pamięci związanych z siłami powietrznymi, m.in. przed Pomnikiem Lotnika na Ochocie. Przed Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939 –1945 odbył się uroczysty apel a nad głowami uczestników przeleciały Biało-Czerwone Iskry, znacząc na niebie biało-czerwony ślad. Gości przywitał gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sil zbrojnych.

Powstanie polskiego lotnictwa było związane z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości - mówił generał – Od tego czasu lotnictwo jest jednym z fundamentów polskich sił zbrojnych, a dzisiejsze święto to hołd dla naszych poprzedników, ich odwagi i poświęcenia.

Po przemówieniu dowódcy generalnego rodzajów sil zbrojnych odczytano list zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy. „Siły Powietrzne to elita współczesnego wojska, a bycie lotnikiem to honor i zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność i poświęcenie” usłyszeli zebrani z listu Prezydenta RP.

Następnie wystąpił Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Sił Zbrojnych RP sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz. Odczytał list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w którym minister mówił, że Polscy piloci są gotowi w każdej chwili przechwycić dowolny obiekt w przestrzeni powietrznej naszego kraju. Dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie. Podczas uroczystości wręczono żołnierzom odznaczenia i wyróżnienia przyznane przez prezydenta, ministra obrony oraz dowódcę generalnego. Żołnierze otrzymali też m.in. tytuły honorowe Zasłużony Pilot Wojskowy, odznakę honorową sił powietrznych i statuetki Ikara.

W apelu uczestniczyli Sekretarz Stanu w MON Wojciech Skurkiewicz, przedstawiciel Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Broni Michał Sikora. Dowódcy, komendanci i szefowie jednostek wojskowych i uczelni wojskowych. Przedstawiciele duchowieństwa z Biskupem Polowym WP, Józefem Gózdkiem. Byli dowódcy sił powietrznych. Komendanci, szefowie i przedstawiciele służb mundurowych i cywilnych. Policję reprezentował zastępca KGP, nadinsp. Kamil Bracha. Przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego. Weterani, kombatanci i seniorzy lotnictwa. Sympatycy lotnictwa oraz żołnierze wojsk lotniczych.

Uroczystość zakończyła się apelem pamięci i złożeniem wieńców pod Pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939–1945.

(Biuro Komunikacji Społecznej KGP / kch / js)

 • msza święta w katedrze wojska polskiego
 • biskup polowy wp Guzdek prowadzi mszę
 • Święto Lotnictwa Polskiego - zaproszeni goście
 • Święto Lotnictwa Polskiego - rozpoczęcie uroczystości
 • W imieniu ministra MON uroczystość uświetnił Wojciech Skórkiewicz Sekretarz stanu MON
 • Policję reprezentował nadinsp. Bracha zastępca KGP
 • uroczystości pod pomnikiem poległych lotników rozpoczął gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sil zbrojnych
 • orkiestra wojsk lotniczych i kompania honorowa
 • Nad pomnikiem poległych lotników przeleciały iskry z eskadry reprezentacyjnej
 • odznaczenia dla zasłużonych lotników WP
 • Żołnierze wojsk lotniczych odznaczeni za szczególne osiągniecia
Powrót na górę strony