Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przewoził autobusem za dużo pasażerów. Stracił prawo jazdy

Data publikacji 06.09.2019

Nowomiejscy policjanci z ogniwa ruchu drogowego zatrzymali do kontroli autobus, którego kierowca przewoził niedozwoloną ilość osób. Maksymalnie w aucie mógł przewozić 52 osoby, a wiózł ich 77. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i ukarali mandatem karnym.

W piątek (06.09.2019) rano około godz. 7:50 policjanci z ogniwa ruchu drogowego nowomiejskiej komendy zatrzymali na ul. Mickiewicza w Nowym Mieście Lubawskim do kontroli drogowej kierującego autobusem marki Neoplan. Podczas przeprowadzonej kontroli funkcjonariusze sprawdzili dowód rejestracyjny, w którym jasno było określone, że jednorazowo w autobusie podczas jazdy mogą znajdować się maksymalnie 52 osoby, tymczasem podróżowało ich tam aż… 77.

  • Kontrola autobusu
    Kontrola autobusu
  • Kontrola autobusu
    Kontrola autobusu

Film Kontrolowany autobus

Opis filmu: Kontrolowany autobus

Pobierz plik Kontrolowany autobus (format mp4 - rozmiar 9.86 MB)

Za to rażące wykroczenie zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy na okres 3 miesięcy oraz nałożyli na niego mandat karny. Mężczyzna „wzbogacił się” także o 10 punktów karnych.

Przypominamy:

Zgodnie z obowiązującymi od 18 maja 2015 r. przepisami, w trakcie kontroli funkcjonariusze zatrzymają prawo jazdy kierowcy m.in. za zbyt dużą liczbę przewożonych w aucie osób. W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu naruszenia przepisów, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma dokument.

Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca będzie w tym czasie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy. Kolejna „wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Pamiętajmy !

Przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich pasażerów, a w przypadku zdarzenia drogowego może być tragiczne w skutkach.

(lm/tm)

Powrót na górę strony