Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jubileuszowa XX Pielgrzymka Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego

Data publikacji 09.09.2019

Wczoraj do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku przybyła XX Pielgrzymka Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego połączona z XX Dożynkami Powiatowymi. Wśród pielgrzymów nie zabrakło również policjantów, na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji w Rzeszowie nadinsp. Henrykiem Moskwą i Komendantem Powiatowym Policji w Leżajsku mł. insp. Zenonem Wierzchowskim.

Po raz dwudziesty mundurowi z Podkarpacia wspólnie z rolnikami powiatu leżajskiego przybyli do Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Wśród pielgrzymów nie mogło zabraknąć policjantów na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji w Rzeszowie nadinsp. Henrykiem Moskwą.

Na miejscu zbiórki przed Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku zameldowały się poczty sztandarowe i kompanie honorowe, reprezentujące służby mundurowe z województwa podkarpackiego. Wśród nich obecne były: Policja, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich reprezentowana przez 16 Batalion Saperów w Nisku, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Służbę Więzienną, Straż Ochrony Kolei, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicze Straże Pożarne, Jednostka Strzelecka 2035 z Leżajska i Straż Miejska. W uroczystości udział wzięły również Wojska Obrony Terytorialnej i Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.  

O godzinie 10:30 ruszył uroczysty przemarsz wszystkich służb mundurowych do Bazyliki Zwiastowania NMP w Leżajsku na mszę świętą.

Uroczystej Eucharystii sprawowanej w intencji służb mundurowych i rolników przewodniczył ksiądz biskup Andrzej Jeż. W imieniu wszystkich służb mundurowych podziękowania księdzu biskupowi za modlitwę i wygłoszone Słowo Boże złożyli najwyżsi rangą oficerowie przybyłych służb mundurowych. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego z Wierzawic.    

Słowa wdzięczności i uznania dla służb mundurowych i rolników skierował do zebranych Wicemarszałek Sejmu RP Stanisław Tyszka, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Leżajski Marek Śliż i gospodarz dożynek Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko.

Mundurowi pielgrzymi na ręce ojca kustosza Sylwestra Skirlińskiego OFM złożyli podziękowania gospodarzom sanktuarium Ojcom Bernardynom za życzliwość, wspaniałą uroczystość oraz pamięć i modlitwę w intencji mundurowych.

 

 

 • Kolorowa Fotografia. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie i Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku stoją wśród zaproszonych gości na miejscu zbiórki.
 • Kolorowa fotografia. Poczet sztandarowy leżajskiej Policji maszeruje ulicami miasta.
 • Kolorowa fotografia. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie wchodzi przez bramę leżajskiego sanktuarium w towarzystwie przedstawicieli innych służb mundurowych oraz starosty leżajskiego i wicemarszałka Sejmu.
 • Kolorowa fotografia. Kompanie reprezentacyjne ustawione w szyku przed ołtarzem polowym w leżajskiej Bazylice.
 • Kolorowa fotografia. Biskup Andrzej Jeż wygłasza homilię z ambony ołtarza polowego. Przed ołtarzem wieńce dożynkowe ustawione w rzędach.
 • Kolorowa fotografia. Widok z balkonu bramy wejściowej do Bazyliki. Na dole kompanie reprezentacyjne służb mundurowych ustawione w szyku, rolnicy, zaproszeni goście i wierni.
 • Kolorowa fotografia. Widok z balkonu bramy wejściowej do Bazyliki. Na dole kompania reprezentacyjna podkarpackiej Policji.
 • Kolorowa fotografia. Kierownictwo powiatowych jednostek Policji. Policjanci w rzędach siedzą na przygotowanych krzesłach wśród pozostałych wiernych.
 • Kolorowa fotografia. Najwyższy rangą przedstawiciele służb mundurowych stoją w rzędzie na ołtarzu polowym. Generał Straży Granicznej z ambony wygłasza podziękowanie dla księdza biskupa.
 • Kolorowa fotografia. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie siedzi obok komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie oraz zaproszonych gości.
 • Kolorowa fotografia. Zaproszeni goście siedzą na krzesłach wśród nich wicemarszałek Sejmu RP, Wojewoda Podkarpacki, Starosta Leżajski
Powrót na górę strony