Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dostałeś sms z linkiem? Uważaj, nie daj się oszukać!

Data publikacji 10.09.2019

Robisz zakupy przez internet? Uważaj na wiadomości sms z linkiem. Dokonując wskazanej w treści opłaty, możesz stracić nawet kilka tysięcy złotych. Oszuści cały czas działają wykorzystując coraz nowsze metody. Policjanci apelują, aby surfując w sieci być ostrożnym i chronić swoje pieniądze.

W dzisiejszych czasach wiele osób nie wyobraża sobie innej formy robienia zakupów, jak właśnie przez internet. Korzystając z wirtualnego świata zapominamy często, że jego użytkownikami są także oszuści, którzy udoskonalają swoje metody żeby nas wykorzystać i zabrać nam pieniądze.

Jak łatwo można stać się ofiarą takiego oszusta przekonała się o tym mieszkanka powiatu krośnieńskiego, która postanowiła zrobić zakupy przez internet. Kobieta zamówiła towar, wybrała formę przesyłki, płacąc od razu za wszystko. Po niespełna pół godziny otrzymała wiadomość sms z informacją, iż jej przesyłka została wstrzymana z uwagi na niedopłatę 1 złotego,  żeby otrzymać paczkę musi wejść w podanego linka, który miał jej ułatwić płatność. Kobieta nic nie podejrzewając kliknęła w niego i została przekierowana na stronę internetową z możliwością wyboru banku. Po zalogowaniu się do swojego banku, opłaciła wskazaną niedopłatę, a następnie nie czytając treści otrzymanego z banku sms, potwierdziła kodem dokonanie przelewu. Zaskoczenie przyszło w chwili, gdy sprawdziła swój stan konta i okazało się, że zamiast 1 złotego, przelała kwotę 2700 złotych.

Niestety przypadek mieszkanki powiatu nie jest odosobniony. Cały czas czytamy w mediach o podobnych sytuacjach, a sprawcy stosując różne metody wysyłają wiadomości między innymi o treści: o zablokowanej przesyłce i konieczności uiszczenia dopłaty, o zaległości za usługę telefoniczną, czy też wypisaniu się z subskrypcji. Zawsze w treści wiadomości podany jest link, w którego należy wejść. Pamiętaj, że za takim działaniem stoi sprawca. Dlatego zawsze należy być czujnym i zachować ostrożność. Korzystając z płatności w sieci, pamiętaj:

  • stosuj zasadę ograniczonego zaufania;
  • nie działaj w pośpiechu;
  • nie wchodź na dołączone do wiadomości linki i nie loguj się przez nie na swoje konto bankowe (dotyczy to także otrzymanych wiadomości email);
  • zawsze zwracaj uwagę na logo, nazwę i adres URL strony internetowej. Sprawdzaj czy po lewej stronie linku znajduje się mała kłódka oraz wyrażenie „https” świadczące o tym, że dane połączenie jest szyfrowane;
  • robiąc przelew, upewnij się o prawidłowości numeru konta adresata oraz przesyłanej kwoty;
  • zanim potwierdzisz otrzymany z banku kod do przelewu, upewnij się czy widniejąca w treści sms kwota jest właściwa;
  • przypominaj o tych zasadach w rozmowie z rodziną i znajomymi, w ten sposób pomożesz im ustrzec się przed działaniem oszustów.

 

aspirant sztabowy Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony