Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czy wiesz, że ponadprzeciętna inteligencja przypisywana większości seryjnych i wielokrotnych morderców to stereotyp?

Data publikacji 15.09.2019

Czy wiesz, że ponadprzeciętna inteligencja przypisywana większości seryjnych i wielokrotnych morderców to stereotyp?

Wykreowany przez massmedia powszechny obraz psychopatii ma nie wiele wspólnego z rzeczywistością i prowadzi to utwierdzania społeczeństwa w wielu stereotypach. Jednym z nich jest „niezwykła” inteligencja seryjnych i wielokrotnych morderców. Stereotyp ten powstał najpewniej na skutek problemów wykrywczych w tego rodzaju sprawach. Długie pozostawanie sprawcy na wolności, mimo starań wymiaru sprawiedliwości, sprzyja opinii o ich ogromnym intelekcie. Opinię tę podgrzewają również bohaterowie większości filmów o tej tematyce.

Pomimo, iż niektórym sprawcom seryjnych morderstw nie można odmówić wysokiej inteligencji to w rzeczywistości znaczna większość z nich nie wyróżnia się specjalnie spośród swego środowiska. Częściej są to osoby prymitywne i prawdopodobnie na skutek zaburzeń osobowości przejawiające braki w wykształceniu. Badania pokazują, iż sprawcy przestępstw na tle seksualnym wykazują wyższy poziom inteligencji niż zabójcy dopuszczający się zbrodni na innym podłożu. Nie oznacza to jednak, że przewyższają oni ogół populacji.

Zachęcamy do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań Policji do lidera Projektu – młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl

Powrót na górę strony