Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt dla podejrzanego o oszustwa metodą „na policjanta”

Sąd Rejonowy w Olkuszu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania dla 27-latka podejrzanego o oszustwa. Mężczyzna współdziałał z innymi dotychczas nieustalonymi sprawcami, którzy posługując się metodą „na policjanta” oszukiwali osoby starsze. Funkcjonariusze ustalili, że łupem oszusta padło ponad 150 tysięcy złotych. Podejrzany usłyszał już w tej sprawie zarzuty. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

17 września br. funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu i Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w wyniku czynności operacyjnych zatrzymali 27-letniego mieszkańca Łodzi, podejrzanego o współudział w oszustwach na szkodę osób starszych. Z ustaleń kryminalnych, zajmujących się tą sprawą wynika, że mężczyzna brał udział w wyłudzeniach pieniędzy na legendę policjanta, w których pełnił funkcję „kuriera”, odpowiedzialnego za przejęcie łupu. I tak w ciągu dwóch ostatnich miesięcy, działając na terenie powiatu olkuskiego, „odwiedził” dwie seniorki, zabierając im pieniądze w wysokości 98 tys. złotych i 15.650 euro.

Zatrzymany usłyszał zarzut oszustwa. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sprawa jest rozwojowa. Teraz śledczy będą weryfikowali, ilu przestępstw dopuścił się oszust i z kim współpracował.

Z uwagi na powtarzające się zgłoszenia od osób oszukanych „na legendę”, przypominamy o zasadach, których respektowanie uchroni nas przed utratą oszczędności życia. Pamiętajmy!

  • Policja nigdy nie informuje osób postronnych o podejmowanych działaniach.
  • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy. Nigdy też funkcjonariusze nie odbierają i nie przekazują pieniędzy!
  • Bądź ostrożna/y jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę.
  • Nie działaj pochopnie pod presją czasu.
  • Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą.
  • Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.

(KWP w Krakowie / js)

  • Na zdjęciu widać  mężczyzne podejrzanego o oszustwa na policjanta.
  • Na zdjęciu widać  mężczyzne podejrzanego o oszustwa na policjanta.
Powrót na górę strony