Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni pirotechnicy z całego województwa ćwiczyli w Polkowicach

Data publikacji 25.09.2019

Ewakuacja pracowników w związku ze zgłoszeniem o podejrzeniu podłożenia ładunków wybuchowych, niespodziewana eksplozja, udzielenie pomocy medycznej osobom poszkodowanym, zatrzymanie potencjalnego sprawcy oraz przede wszystkim przeszukanie obiektu pod kątem materiałów niebezpiecznych. Wszystkie te elementy to nie scenariusz hollywoodzkiej produkcji, ale przebieg wojewódzkiego szkolenia Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego policjantów garnizonu dolnośląskiego, które odbyło się na terenie Polkowic.

„Na teren zakładu wjechała ciężarówka, której kierowcą jest około 50-letni mężczyzna. Zachodzi podejrzenie, że wymieniony w ramach odwetu za zwolnienie z pracy, po opuszczeniu kabiny kierowcy udał się na halę zakładową, gdzie rozmieścił nieznaną ilość materiałów wybuchowych.” – Tymi słowami rozpoczęło się wojewódzkie szkolenie Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego.

Zaledwie chwilę później ewakuację z zagrożonego terenu wszystkich pracowników oraz osób postronnych, nieoczekiwany wybuch jednego z ładunków przygotowanego przez policjantów Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji we Wrocławiu i udzielanie pomocy osobom poszkodowanym, w których rolę wcielili się uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach. Po informacji, że sprawca znajduje się nadal na terenie zakładu, swoje umiejętności testowali funkcjonariusze Nieetatowej Grupy Realizacyjnej Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach, którzy błyskawicznie namierzyli niebezpiecznego mężczyznę.

Funkcjonariusze, po krótkim rozpytaniu zatrzymanego ustalili, że na terenie zakładu znajdują się kolejne ładunki wybuchowe i wtedy do akcji wkroczyli funkcjonariusze Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, którzy metr po metrze przeszukiwali teren hali, odnajdując niebezpieczne przedmioty.

Policjanci wchodzący w skład Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego stają zazwyczaj na pierwszej linii reagowania podczas zdarzeń z udziałem urządzeń i materiałów wybuchowych. W skład tych grup wchodzą policjanci różnych pionów służbowych posiadający odpowiednie predyspozycje fizyczne i psychiczne. Ich umiejętności są wykorzystywane przy każdym alarmie bombowym, czy też przy zabezpieczaniu imprez oraz wizyt VIP-ów.

(KWP we Wrocławiu / mw)

  • Policjanci NGR KPP Polkowice podczas doprowadzania zatrzymanego do policyjnego radiowozu
  • Policjanci NGR KPP Polkowice wyprowadzają zatrzymanego z hali zakładu Sitech Sp. z.o.o"
  • Policjanci przeszukują teren zakładu w poszukiwaniu ukrytych materiałów wybuchowych
  • Policjanci NGR KPP Polkowice
Powrót na górę strony