Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niesie pomoc także poza służbą

Data publikacji 25.09.2019

Okazuje się, że funkcjonariusze pomagają nie tylko ludziom i nie tylko w trakcie służby. Do takiej niecodziennej sytuacji doszło kilka dni temu w Nowym Mieście Lubawskim. Asp. szt. Mariusz Sargalski będąc poza służbą pomógł błotniakowi łąkowemu. Osłabiony ptak trafił do ośrodka rehabilitacji zwierząt.

Asp. szt. Mariusz Sargalski na co dzień pracuje jako asystent w zespole wykroczeń nowomiejskiej komendy Policji. Po służbie lubi obcować z przyrodą i niesie pomoc zwierzętom, budując domki dla ptaków, nietoperzy oraz schronienia dla dzikich pszczół samotnic. Ostatnio pomógł błotniakowi łąkowemu z rodziny jastrzębowatych.

Kilka dni temu, po południu funkcjonariusz zauważył niedużego drapieżnego ptaka przesiadującego na jego posesji. Ptak na widok człowieka nie płoszył się i nie odlatywał ale też nie miał żadnych widocznych obrażeń. Przebywał w obrębie jego domu także następnego dnia i wówczas policjant nabrał pewności, że nie poradzi sobie bez pomocy człowieka. Funkcjonariusz założył rękawice ochronne, po czym złapał ptaka i umieścił w specjalnej przenośnej klatce. Następnie skontaktował się z ośrodkiem rehabilitacji zwierząt znajdującym się w sąsiednim powiecie. W rozmowie z pracownikiem schroniska ustalił, że ptak ten to młody błotniak łąkowy, który może zostać przyjęty do tego ośrodka. Jedynym warunkiem było dowiezienie go do placówki. Funkcjonariusz bez wahania zgodził się i razem z rodziną odwieźli błotniaka do ośrodka. Tam zapewniono mu fachową pomoc. Po rekonwalescencji ptak ma teraz szanse wrócić do swojego naturalnego środowiska.

Błotniak łąkowy to ptak, który odlatuje na zimę do Afryki, jego rozpiętość skrzydeł sięga 115 cm. Populacja błotniaka nie jest zbyt liczna w Polsce i dlatego ważnym jest ochrona i niesienie pomocy każdemu osobnikowi. Błotniak łąkowy objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

ms/ml/in

  • asp. szt. Mariusz Sargalski siedzący przy biurku
    asp. szt. Mariusz Sargalski
  • Błotniak łąkowy z uszkodzonym skrzydłem
    Błotniak łąkowy
Powrót na górę strony