Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy policjant tymczasowo aresztowany – ostrzegamy przed oszustami

Data publikacji 09.10.2019

Tymczasowy areszt zastosował sąd wobec 35-letniego mężczyzny. Jest on podejrzany o oszustwo metodą „na policjanta”. Podczas rozmowy telefonicznej przestępca wprowadził w błąd pokrzywdzoną, a następnie pod pretekstem prowadzonej akcji nakłonił kobietę do przekazania wypłaconych z banku pieniędzy. Za to przestępstwo może grozić mu kara do 8 lat więzienia.

Do 81-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna, który podał się za funkcjonariusza. Rozmówca poinformował ją, że może paść ofiarą przestępstwa, bo pracownicy banku współpracują z przestępcami i zamierzają ukraść jej pieniądze. W trakcie rozmowy telefonicznej przekonywał 81-latkę, że Policja wie już o oszustwie i prosił o pomoc w zatrzymaniu przestępcy.

Kobieta będąc przekonana, że bierze udział w policyjnej akcji, poszła do banku, aby zrobić to, co jej polecono. 81-latka wypłaciła swoje oszczędności i wzięła kredyt. W umówionym miejscu przekazała gotówkę w kwocie ponad 28 tysięcy złotych.

Sprawa trafiła do wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu. Operacyjni prowadzili ustalenia, a dochodzeniowcy gromadzili materiał dowodowy. W tym samym czasie do wolskich policjantów trafiła informacja, że mężczyzna, który został zatrzymany przez inną jednostkę Policji prawdopodobnie ma związek z tym oszustwem. Po przeprowadzeniu czynności w tej sprawie 35-latek został doprowadzony do wolskiej komendy.

Podejrzany usłyszał zarzut oszustwa. Prokurator poparł wniosek policjantów o zastosowanie wobec niego środka izolacyjnego i decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za to przestępstwo grozi kara do 8 lat więzienia.

Przypominamy!

Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Taki fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. W takich sytuacjach przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub  przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

(KSP / ms)

Powrót na górę strony