SEZON NA POTRĄCENIA - UWAŻAJMY ! - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

SEZON NA POTRĄCENIA - UWAŻAJMY !

Data publikacji 09.10.2019

Jesień już w tym roku dała o sobie znać. Niekorzystne warunki na drodze przełożyły się już na kilka tragedii. Do takiej mogło dojść także w Żaganiu, gdzie na przejściu dla pieszych potrącony został 35-latek. Na szczęście obeszło się na strachu i drobnych obrażeniach. Wzmóżmy jednak ostrożność. Piesi to grupa niechronionych uczestników ruchu, którzy są najbardziej narażeni.

Żagań, ul. Kolejowa. We wtorek tuż po godzinie 18.00 z oznakowanego przejścia dla pieszych chce skorzystać 35-latek. Kiedy ten znajduje się już właściwie na drugiej stronie jezdni, na przejście z impetem wpada kierująca seicento. Potrącony mężczyzna pada na ziemię jak rażony prądem. Początkowo można było być przekonanym, że doszło do tragedii. 35-latek nie ruszał się. Na miejsce wezwano załogę pogotowia ratunkowego. Na szczęście okazało się, że mężczyzna nie doznał poważnych obrażeń. Ale to także dlatego, że nie został potrącony centralnie. Wówczas moglibyśmy mówić o tragedii. 67-letnia kierująca nie zachowała należytej ostrożności. Tłumaczenie, że nie zauważyła pieszego nie można uznać za rozwiązujący sprawę. Kiedy jest ograniczona widoczność najlepszą receptą jest ściągnięcie nogi z gazu. A nie gnanie na oślep. Policjanci wiedząc już, że zdarzenie to na szczęście będzie rozpatrywane jako drogowa kolizja, zdając sobie sprawę z zagrożenia jakie niosło ze sobą, odstąpili od ukarania 67-latki mandatem karnym i skierowali wniosek o ukaranie do Sądu. Policjanci zatrzymali także kobiecie prawo jazdy.

W tym roku na lubuskich drogach w 100 wypadkach życie straciło już 11 pieszych, a 90 zostało rannych. To tylko pokazuje skalę zagrożeń na jaką narażeni są niechronieni użytkownicy ruchu drogowego, a szczególnie piesi. Uważajmy. Jesienne warunki w tym nie pomagają. Dlatego cały czas należy wzmagać czujności i przeświadczenie, że pieszy może zawsze znaleźć się na drodze. Sprawmy wspólnie, aby nie stało się im nic złego. Sami piesi również powinni poprawić swoje bezpieczeństwo. Odblaski, które zostały już odmienione przez wszystkie przypadki, także powinny znaleźć się na odzieży wierzchniej aby poprawiać widoczność pieszych i reakcję kierowców. Pamiętajmy, czego dowodem jest to zdarzenie, że same przejście dla pieszych nie stanowi gwarancji bezpiecznego przedostania się na drugą stronę jezdni. Upewniajmy się, czy nie zbliżają się nadjeżdżające pojazdy, oceniajmy ich prędkość i czekajmy aż się zatrzymają. Pomagajmy sobie nawzajem. Policjanci w swych działaniach będą te sytuacje szczegółowo monitorować.

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

video: SOK

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja