Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Legalizowali" luksusowe samochody

Data publikacji 09.05.2006

29 osób usłyszało zarzuty paserstwa, oszustwa, fałszerstwa dokumentów i poświadczenia nieprawdy, zabezpieczono 76 samochodów – to efekty śledztwa prowadzonego przez dolnośląskich policjantów przy współudziale funkcjonariuszy Straży Granicznej w Zgorzelcu w sprawie legalizacji pojazdów kradzionych na terenie Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej.

Śledztwo prowadzone jest przez policjantów z Komendy Powiatowa Policji w Zgorzelcu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. W prowadzonym śledztwie przedstawiono zarzuty 29 osobom. Były to zarzuty paserstwa, oszustwa, fałszerstwa dokumentów, poświadczenie nieprawdy. Wobec podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe na kwotę 37 000 złotych. 2 osoby tymczasowo aresztowano, a kilkanaście osób poddano pod dozór policyjny i zakazano opuszczanie kraju. U podejrzanych zabezpieczono różne mienie wartości około 35 000 złotych na poczet przyszłych kar.

Ujawniono i zabezpieczono aż 76 pojazdów. Przykładowo na terenie Szczecina zabezpieczono dwa VW Passaty z przerobionymi numerami nadwozia. Po ustaleniu oryginalnego nr VIN okazało się, że samochody te zostały skradzione na terenie Niemiec w 2004 roku, w miejscowości Witnica woj. lubuskie zabezpieczono kolejny samochód VW Passat utracony 23.02.2005 roku w Dreźnie. W wyniku przeprowadzonego przeszukania jednego z garaży w Zgorzelcu znaleziono i zabezpieczono następny kradziony samochód, tym razem Audi A4. Pojazd ten skradziono w sierpniu 2005 roku na terenie Zgorzelca.

Policja prowadzi działania w tej sprawie przy współudziale funkcjonariuszy Straży Granicznej w Zgorzelcu. Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu i Komendanta Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej w Lubaniu powołana została grupa operacyjno-śledcza do prowadzenia działań w tej sprawie. Grupa ta działała na terenie całego kraju.

W toku śledztwa ustalono, że procederem legalizacji kradzionych aut zajmowało się co najmniej kilka grup przestępczych. Działały one na terenie różnych województw.

Sprawcy po dokonaniu kradzieży samochodów zarówno na terenie kraju jak i poza jego granicami, fałszowali numery nadwozia i wyposażali auta w podrobione dokumenty, następnie rejestrowali je w Wydziałach Komunikacji. Tak zalegalizowane auta były sprzedawane poprzez giełdy samochodowe, komisy, ogłoszenia w prasie i stronach internetowych.

Cały proceder dotyczył aut nowych, 2 – 3 letnich, takich marek jak: VW Passat, BMW, Mercedes, Mitsubishi, Audi. Były to samochody luksusowe, z pełnym wyposażeniem, przedstawiające duże wartość finansową. Jedno auto to wartość około 80 000 złotych.

Sprawa w dalszym ciągu jest realizowana.

Powrót na górę strony