Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: I ty możesz uratować życie

Data publikacji 30.10.2019

W przeddzień policyjnej akcji „Znicz” mundurowi razem z pracownikami Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, piłkarkami MKS Perła Lublin oraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego przypominali o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Wszyscy poddani kontroli drogowej mieli możliwość skorzystania z krótkiego instruktażu z zakresu pierwszej pomocy przeprowadzonego przez ratowników medycznych.

policjantki podczas kontroli, w tle widać karetkę

Dzisiaj   policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Lublinie wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oraz Wojewódzkim Pogotowiem Ratowniczym kolejny raz uczestniczyli w akcji pn. „I Ty możesz uratować życie”.  Termin akcji nie jest przypadkowy, przed nami bowiem świąteczny weekend i wzmożony ruch na drogach całej Polski.  Mundurowi przypominali kierującym o konieczności  przestrzegania przepisów ruchu drogowego, używania świateł mijania, zapinania pasów bezpieczeństwa oraz o zakazie korzystania z telefonów wymagających trzymania w ręce słuchawki lub mikrofonu.  W sposób szczególny policjanci zwracali uwagę na wykroczenia popełniane przez kierowców w pobliżu przejść dla pieszych. Podczas kontroli sprawdzano stan trzeźwości kierujących. Wszyscy poddani kontroli drogowej mieli możliwość skorzystania z krótkiego instruktażu z zakresu pierwszej pomocy przeprowadzonego przez ratowników medycznych. Na zakończenie kontroli  każdy otrzymał element odblaskowy.

Policjantów wspieranych przez ratowników medycznych można było spotkać przy al. Andersa w okolicy cmentarza.

zawodiczki MKSA Perła Lublin z odblaskami

Podczas prowadzonych działań wiele uwagi poświęcono  bezpieczeństwu pieszych bowiem do największej liczby zdarzeń z ich udziałem dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesienno – zimowych. Do policyjnych działań włączyły się zawodniczki MKS Perła  Lublin. Lubelskie piłkarki bardzo często angażują się w działania promujące bezpieczne zachowania na drodze. Dzisiaj razem z policją przypominały jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

funckjonariusze KWP w Lublinie podzcas briefingu

Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i zminimalizować skutki.

policjantka i zawodniczka rozdają dzieciom odblaski

Obowiązujące przepisy nakazują pieszym, którzy poruszają się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, noszenie elementów odblaskowych. Taki odblask powinien być umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

grupowe zdjęcie uczestników akcji

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które nadal narażają swoje życie.

 

  • policjanci stojący przy drodze
  • policjanci podczas kontroli drogowej
  • instruktaż udzielania pierwszej pomocy
  • instruktaż z udzielania pierwszej pomocy
  • policjantki podczas kontroli drogowej
  • zawodniczki podczas briefingu
  • Naczelnik WRD KWP w Lublinie podczas briefingu
  • zawodniczki rozdają dzieciom odblaski
  • dzieci pokazują odblaski
Powrót na górę strony