Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: I ty możesz uratować życie

Data publikacji 30.10.2019

W przeddzień policyjnej akcji „Znicz” mundurowi razem z pracownikami Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, piłkarkami MKS Perła Lublin oraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego przypominali o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Wszyscy poddani kontroli drogowej mieli możliwość skorzystania z krótkiego instruktażu z zakresu pierwszej pomocy przeprowadzonego przez ratowników medycznych.

policjantki podczas kontroli, w tle widać karetkę

Dzisiaj   policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Lublinie wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oraz Wojewódzkim Pogotowiem Ratowniczym kolejny raz uczestniczyli w akcji pn. „I Ty możesz uratować życie”.  Termin akcji nie jest przypadkowy, przed nami bowiem świąteczny weekend i wzmożony ruch na drogach całej Polski.  Mundurowi przypominali kierującym o konieczności  przestrzegania przepisów ruchu drogowego, używania świateł mijania, zapinania pasów bezpieczeństwa oraz o zakazie korzystania z telefonów wymagających trzymania w ręce słuchawki lub mikrofonu.  W sposób szczególny policjanci zwracali uwagę na wykroczenia popełniane przez kierowców w pobliżu przejść dla pieszych. Podczas kontroli sprawdzano stan trzeźwości kierujących. Wszyscy poddani kontroli drogowej mieli możliwość skorzystania z krótkiego instruktażu z zakresu pierwszej pomocy przeprowadzonego przez ratowników medycznych. Na zakończenie kontroli  każdy otrzymał element odblaskowy.

Policjantów wspieranych przez ratowników medycznych można było spotkać przy al. Andersa w okolicy cmentarza.

zawodiczki MKSA Perła Lublin z odblaskami

Podczas prowadzonych działań wiele uwagi poświęcono  bezpieczeństwu pieszych bowiem do największej liczby zdarzeń z ich udziałem dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesienno – zimowych. Do policyjnych działań włączyły się zawodniczki MKS Perła  Lublin. Lubelskie piłkarki bardzo często angażują się w działania promujące bezpieczne zachowania na drodze. Dzisiaj razem z policją przypominały jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

funckjonariusze KWP w Lublinie podzcas briefingu

Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i zminimalizować skutki.

policjantka i zawodniczka rozdają dzieciom odblaski

Obowiązujące przepisy nakazują pieszym, którzy poruszają się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, noszenie elementów odblaskowych. Taki odblask powinien być umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

grupowe zdjęcie uczestników akcji

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które nadal narażają swoje życie.

 

Powrót na górę strony