Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oficer łącznikowy w Wielkiej Brytanii

Data publikacji 02.04.2008

Od dzisiaj sieć oficerów łącznikowych polskiej Policji wzbogaciła się o kolejnego oficera. Przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, na stanowisku radcy, został akredytowany podinspektor Paweł Olczak. Stanowisko w Wielkiej Brytanii jest drugim, po Francji, stanowiskiem uruchomionym przez Policję w bieżącym roku. Obecnie polska Policja ma 9 stanowisk oficerów łącznikowych.

Utworzenie stanowiska oficera łącznikowego w Wielkiej Brytanii jest wydarzeniem oczekiwanym nie tylko przez Policję. Występująca na niespotykaną dotąd skalę migracja zarobkowa i turystyczna na Wyspy Brytyjskie obywateli polskich, którzy coraz częściej stanowią odsetek sprawców oraz ofiar popełnianych tam przestępstw sprawia, że region ten od pewnego czasu wymagał szczególnego zaangażowania polskiej Policji. Po okresie wymian stażowych z policją brytyjską, w trakcie których w londyńskich jednostkach policji przebywali polscy eksperci w zakresie zwalczania przestępczości pospolitej i zorganizowanej, przy Ambasadzie RP w Londynie nastąpiło oczekiwane utworzenie stanowiska oficera łącznikowego Policji.

Oficer łącznikowy polskiej Policji w Londynie podinsp. Paweł Olczak jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Służbę w Policji pełni od 1992 roku. Od 2002 roku podinsp. Paweł Olczak zajmował kierownicze stanowiska w komendzie głównej Policji, kierując między innymi komórkami odpowiedzialnymi za kwestie związane ze współpracą międzynarodową. W latach 1999 – 2003 pełnił służbę w misjach pokojowych na Bałkanach, gdzie również sprawował funkcje kierownicze. Oficer bardzo dobrze zna angielski, serbsko-chorwacki, niemieckiego i rosyjski.

Podinspektor Paweł Olczak ma za sobą praktykę w ministerstwie spraw zagranicznych i kilkumiesięczny staż na stanowisku oficera łącznikowego polskiej Policji w Rumunii, z rozszerzoną akredytacją na terytoria Bułgarii i Mołdawii. Podinspektor Paweł Olczak pełnił też funkcję przedstawiciela Polski w SECI Center (Inicjatywa Współpracy Krajów Europy Południowo-Wschodniej) z siedzibą w Bukareszcie.

Do zadań oficera łącznikowego w Wielkiej Brytanii należy m. in.:
1) utrzymywanie w kraju oddelegowania bieżącego kontaktu z przedstawicielami służb centralnej jednostki policyjnej, a także z Krajowym Biurem Interpolu;
2) wymiana informacji służących zapobieganiu i zwalczaniu najpoważniejszych przestępstw kryminalnych i ekonomicznych;
3) wspomaganie i realizacja szczególnie istotnych zleceń kierowanych przez obie współpracujące policje;
4) wymiana informacji dotyczących prewencji i ruchu drogowego;
5) wymiana informacji dotyczących działania innych pionów Policji służących umacnianiu i wzajemnej współpracy;
6) wykonywanie innych zadań wynikających z umów i porozumień zawartych pomiędzy obydwoma państwami, a dotyczących zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości pospolitej.
Powrót na górę strony