Wizyta studyjna przedstawicieli Ukrainy i Gruzji w Policyjnej Izbie Dziecka
W ramach projektu „Prawa nieletnich w placówkach resocjalizacji w Ukrainie” 6 listopada br. przedstawiciele Ukrainy i Gruzji odwiedzili Policyjną Izbę Dziecka w Warszawie. Projekt realizowany jest przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.
Zagraniczni goście to pracownicy placówek dla nieletnich, pracownicy systemu probacji, nauczyciele akademii penitencjarnej i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Uczestnicy przez pięć dni pobytu w Polsce odwiedzają różne instytucje resocjalizacyjne i opiekuńcze. W warszawskiej PID poznali stosowane w Polsce systemy i procedury postępowania pobytu dziecka w placówce. Ukraina jest w trakcie wprowadzania nowego prawa dotyczącego postepowania z nieletnimi. Pytań było zatem wiele. Strukturę, realizowane zadania i sprawdzone rozwiązania systemowe stosowane w PID przedstawili uczestnikom spotkania asp. sztab. Robert Przybylski z Policyjnej Izby Dziecka i mł. insp. Agata Malinowska, pełnomocnik Komendanta Stołecznego Policji ds. ochrony praw człowieka. Możliwość wymiany dobrych praktyk z zagranicznymi gośćmi jest również ważna dla polskiej Policji, szczególnie we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Spotkanie w Policyjnej Izbie Dziecka koordynowane było przez asp. sztab. dr Urszulę Romelczyk pod nadzorem podinsp. Grzegorza Trzcińskiego, zastępcy naczelnika Wydziału Konwojowego KSP, a z ramienia HFPC przez Elżbietę Czyż.
Celem projektu jest przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu praw nieletniego oraz zasad prowadzenia monitoringu przestrzegania praw w warunkach pozbawienia wolności. Projekt jest realizowany wspólnie z partnerem ukraińskim – organizacją M’art. i Domem Praw Człowieka w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Human Rights House Foundation.
(BKS KGP, zdj. Izabela Pajdała)