Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty dla kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej

Data publikacji 25.11.2019

Kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym zatrzymali stołeczni policjanci z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw. Sześciu mężczyzn usłyszało w prokuraturze zarzuty m.in. przemytu znacznej ilości narkotyków oraz handlu nimi. To już kolejna, skuteczna akcja funkcjonariuszy wymierzona w przestępczość zorganizowaną.

Rozpracowanie grupy przestępczej o charakterze zbrojnym to wynik pracy operacyjnej i procesowej policjantów ze stołecznego wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw oraz Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Pierwsze efekty tej współpracy pojawiły się już we wrześniu ubiegłego roku. Zostało wówczas zatrzymanych 15 mężczyzn podejrzanych o udział w zbrojnej grupie dokonującej m.in. przemytu narkotyków, a kolejnych trzech doprowadzono z aresztów śledczych.

Z informacji policjantów wynikało, że mężczyźni trudnią się głównie przemytem narkotyków oraz ich handlem na szeroką skalę i uczynili sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Środki odurzające oraz substancje psychotropowe, które były przez nich sprowadzane głównie z Holandii, trafiały na warszawski rynek, ale rozprowadzane były także w powiecie wołomińskim i płockim. Osoby te były powiązane z grupami przestępczymi tzw.: „wołomińską”, „markowską” oraz odłamem grupy „szkatułowej”.

Podczas prowadzonego postępowania, ale również dzięki żmudnej pracy operacyjnej, policjanci ustalili kolejne osoby podejrzewane o ten proceder. Z ich informacji wynikało, że tym razem mogą mieć do czynienia z członkami tzw. „grupy płockiej”, osobami karanymi, wielokrotnie notowanymi oraz niebezpiecznymi.

Kiedy policjanci i prokurator zebrali dostateczny materiał dowodowy, przygotowano działania mające na celu zatrzymanie podejrzewanych o udział w tej grupie. We wczesnych godzinach porannych funkcjonariusze wspierani przez policyjnych „antyterrorystów” zatrzymali 5 osób. Trzech mężczyzn wpadło na terenie województwa mazowieckiego, jeden na Śląsku, a kolejny w Toruniu. W miejscach ich zamieszkania zabezpieczono niewielką ilość narkotyków oraz pieniądze na poczet przyszłych kar.

Śledztwo w tej sprawie stołeczni policjanci prowadzą pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Do prokuratury zostało w sumie doprowadzonych sześć osób, ponieważ jeden z mężczyzn przebywał w areszcie śledczym z związku z innym postępowaniem. Z ustaleń śledczych wnika, że zatrzymani sprawcy mogli przemycić i wprowadzić do obrotu ponad 110 kilogramów marihuany, 2.000 tabletek ekstazy, oraz liczone w tysiącach porcje kokainy (6 kg) i amfetaminy (4 kg). Czarnorynkowa wartość tych narkotyków wynosi ponad 4 miliony złotych. Zarzuty, jakie usłyszeli mężczyźni dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym,przemytu narkotyków, wprowadzenia do obrotu ich znacznej ilości oraz posiadania broni bez wymaganego zezwolenia.

Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani przez sąd. Mogą im grozić kary wieloletniego pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

podinsp. Magdalena Bieniak

 • Policjant BOA z zatrzymanym mężczyzną
  Policjant BOA z zatrzymanym mężczyzną
 • Policjant BOA z zatrzymanym mężczyzną
  Policjant BOA z zatrzymanym mężczyzną
 • Policjant BOA z zatrzymanym mężczyzną
  Policjant BOA z zatrzymanym mężczyzną
 • Policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę
  Policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę
 • Policjanci prowadzą zatrzymanego mężczyznę
  Policjanci prowadzą zatrzymanego mężczyznę
 • Policjant z zatrzymanym mężczyzną
  Policjant z zatrzymanym mężczyzną
 • Policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę
  Policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę
 • Policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę
  Policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę
 • Policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę
  Policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.45 MB)

Powrót na górę strony