Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oficer łącznikowy we Francji

Data publikacji 03.04.2008

Komendant główny Policji Andrzej Matejuk podczas służbowego pobytu we Francji (m.in. spotkanie w Lyonie z sekretarzem Interpolu) dokonał dziś oficjalnego wprowadzenia mł. insp. Piotra Michny na stanowisko oficera łącznikowego polskiej Policji we Francji.

Uroczystość miała miejsce w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu, w której mł. insp. Piotr Michna pełni jednocześnie dyplomatyczną funkcję radcy. W trakcie wizyty w Ambasadzie komendant główny Policji spotkał się z kierownictwem placówki i zaproszonymi na uroczystość najwyższymi przedstawicielami Policji i Żandarmerii Republiki Francuskiej. Po uroczystościach w Ambasadzie polska delegacja odwiedziła siedzibę Policyjnej Służby Międzynarodowej Współpracy Technicznej (SCTIP). W czasie spotkań omawiano bieżące aspekty współpracy międzynarodowej policji Francji i Polski oraz możliwości zintensyfikowania wzajemnych kontaktów w obliczu rozwoju przestępczości pospolitej i zorganizowanej.

Stanowisko oficera łącznikowego we Francji, od momentu utworzenia, w styczniu br., stanowi jeden z kluczowych punktów na mapie sieci stanowisk polskich oficerów łącznikowych.

Do zadań oficera każdego oficera łącznikowego polskiej Policji należy m. in.:

1) utrzymywanie w kraju oddelegowania bieżącego kontaktu z przedstawicielami służb centralnej jednostki policyjnej, a także z Krajowym Biurem Interpolu;
2) wymiana informacji służących zapobieganiu i zwalczaniu najpoważniejszych przestępstw kryminalnych i ekonomicznych;
3) wspomaganie i realizacja szczególnie istotnych zleceń kierowanych przez obie współpracujące policje;
4) wymiana informacji dotyczących prewencji i ruchu drogowego;
5) wymiana informacji dotyczących działania innych pionów Policji służących umacnianiu i wzajemnej współpracy;
6) wykonywanie innych zadań wynikających z umów i porozumień zawartych pomiędzy obydwoma państwami, a dotyczących zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości pospolitej.

Praktyka oficjalnego wprowadzania przez przedstawicieli władz policyjnych kraju wysyłającego na stanowiska oficerów łącznikowych w państwach przyjmujących jest powszechnie stosowana przez państwa, w których istnieje rozwinięta sieć tego typu stanowisk.
Wprowadzenie na stanowisko stanowi dogodną okazję do nawiązania bądź umocnienia wzajemnych relacji i kontaktów między współpracującymi krajami, jest także wyrazem znaczenia jakie władze resortu spraw wewnętrznych, w tym władze policyjne kraju wysyłającego przywiązują do instytucji oficera łącznikowego.
Powrót na górę strony