Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czy wiesz, że Koń trojański jest bardzo niebezpieczny?

Data publikacji 02.12.2019

Koń trojański lub po prostu Trojan to niewielki program dołączany zwykle skrycie do załącznika poczty elektronicznej lub jakiegoś programu. Program zawiera ukryty kod umożliwiający hakerowi przejęcie kontroli nad zainfekowanym komputerem i przedostanie się za jego pośrednictwem do zabezpieczonej sieci.

Najsłynniejszymi końmi trojańskimi są: BackOrifice i NetBus. Infekcja nie jest widoczna do chwili zalogowania się na stronie bankowości elektronicznej banku. Złośliwe oprogramowanie, po zalogowaniu, modyfikuje lokalnie na zainfekowanym komputerze klienta wygląd oryginalnej strony banku. W efekcie klient otrzymuje informację (np. rzekomo z banku) o tym, że w ramach testowania bankowości elektronicznej, bank prosi o dokonanie przelewu testowego w kwocie X na rachunek Y. Komunikat jest podstawiony i nie pochodzi z banku, ale sprawca uzyskuje w ten sposób hasła dostępowe klienta.

Pamiętaj, aby dobrze chronić swój komputer przed wirusami. W nagłych przypadkach należy skontaktować się ze specjalistą lub swoim bankiem. Policja nie zajmuje się usuwaniem wirusów z komputerów.

O projekcie informacyjno-edukacyjnym "Czy wiesz, że?": https://policja.pl/pol/aktualnosci/178486,Czy-wiesz-ze-nowy-projekt-informacyjno-edukacyjny-Policji.html 

Zachęcamy do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań Policji do lidera Projektu – młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl

Powrót na górę strony