Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorka oszukana metodą „na wypadek”

Data publikacji 02.12.2019

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zatrzymali oszusta, który wyłudził 50 tys. złotych od 74-letniej mieszkanki gminy Skawina. Mężczyzna usłyszał zarzuty i trafił na 3 miesiące do aresztu. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 8 lat więzienia.

21 listopada br. do 74-letniej mieszkanki gminy Skawina na numer stacjonarny zadzwoniła oszustka, przedstawiając nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, jaki miała spowodować córka seniorki. Następnie kobieta poinformowała o konieczności przekazania pieniędzy na kaucję, aby rzekoma córka mogła zostać uwolniona z aresztu. Sposób prowadzenia rozmowy sugerował, że kobieta dzwoni z Policji i niestety był na tyle przekonujący, że 74-latka uwierzyła w opowieść. Chwilę po zakończonej rozmowie przed drzwiami seniorki zjawiała się kolejna osoba – młody mężczyzna – któremu kobieta przekazała swoje oszczędności, w tym pieniądze pożyczone od członków rodziny, w kwocie 50 tys. złotych. Była przekonana, że pomaga córce, jednak po kilku godzinach, po rozmowach z członkami rodziny, kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie po otrzymaniu zgłoszenia zaczęli sprawdzać każdy trop, aby namierzyć sprawców. Działania doprowadziły ich do tzw. odbieraka, 20-latka z powiatu radomszczańskiego, który przyjechał na miejsce odebrać pieniądze. Policjanci odzyskali część gotówki, znajdując przy nim blisko 17 tys. złotych. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzut dokonania oszustwa metodą „na wypadek”, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, tj. przestępstwa z art. 286 §1 kk. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 8 lat więzienia.

Sprawa jest rozwojowa i ma charakter wielowątkowy. Teraz policjanci ustalają pozostałe osoby mające związek z tym przestępstwem. Będą też badać, czy w podobny sposób mogły zostać oszukane inne osoby.

Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” czy na „funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają. Dlatego Policja apeluje o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

- potwierdzić informację u innych członków rodziny,

- osoby podające się za naszego krewnego poprosić o osobisty kontakt,

- nie działać w pośpiechu,

- odłożyć termin udzielenia pożyczki,

- nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,

- nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym,

- o każdym podejrzanym telefonie niezwłocznie powiadomić Policję.

(KWP w Krakowie / sk)

Powrót na górę strony