Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dwa magazyny i fabrykę nielegalnych papierosów zlikwidowali funkcjonariusze Policji i UCS

Data publikacji 04.12.2019

Fabrykę papierosów i dwa magazyny z papierosami i półproduktami do produkcji wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy skarbowej zlikwidowali podczas wspólnych działań na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego funkcjonariusze wydziału przestępczości gospodarczej i korupcji KPP w Wołominie, wydziału odzyskiwania mienia KSP i Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. W toku prowadzonych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli 4920 kg krajanki tytoniu, 976000 sztuk papierosów oraz 417 kg odpadu papierosowego. Jak wynika z poczynionych ustaleń, straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconej akcyzy oraz podatku VAT oszacowano na kwotę blisko 6,2 mln zł.

Policjanci wydziału przestępczości gospodarczej i korupcji KPP w Wołominie wspólnie z funkcjonariuszami wydziału odzyskiwania mienia KSP oraz Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej na terenie powiatu wołomińskiego oraz powiatów ościennych prowadzili działania mające na celu eliminację przestępczego środowiska związanego z produkcją oraz wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze dokonali jednoczesnego sprawdzenia trzech różnych adresów, m.in. w gminie Sadkowice w województwie łódzkim, gdzie ujawniona została nielegalna fabryka papierosów. Na terenie powiatu grójeckiego w gminie Promna mundurowi odkryli magazyn wyprodukowanych papierosów bez akcyzy, a w gminie Stromiec kolejny magazyn półproduktów dostarczanych do ujawnionej fabryki papierosów. Funkcjonariusze ujawnili 4920 kg krajanki tytoniu, 976000 sztuk papierosów oraz 417 kg odpadu papierosowego.

W trakcie prowadzonych czynności zatrzymano 7 mężczyzn w wieku od 25 do 49 lat. Osoby te już zostały przesłuchane i usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw karnoskarbowych polegających na nielegalnej produkcji, przechowywaniu i obrocie wyrobami akcyzowymi — papierosami i tytoniem bez polskich znaków akcyzy, wytworzenia bez wymaganych rejestracji i wprowadzenia do obrotu papierosów i krajanki tytoniowej, czyniąc z tego procederu stałe źródło dochodu, czym narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należności publiczno-prawnej w kwocie blisko 6,2 mln zł.

Sąd Rejonowy w Radomiu na wniosek funkcjonariuszy WPGiK KPP Wołomin oraz Prokuratury Okręgowej w Radomiu zastosował wobec wszystkich 7 zatrzymanych osób najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Może im grozić kara do 3 miesięcy do 7,5 roku pozbawienia wolności.

(KSP / kp)

  • wnętrze zlikwidowanej fabryki
  • wnętrze zlikwidowanej fabryki
  • jedno z urządzeń w nielegalnej fabryce papierosów
  • wnętrze nielegalnej abryki papierosów
  • worki z tytoniem
  • nielegalne papierosy
  • samochód dostawczy wypełniony workami z tytoniem
  • kartony poukładane na palecie i owinięte folią
  • kartony i worki z tytoniem
Powrót na górę strony