Narada szkoleniowa wydziałów konwojowych
W dniach 5 - 6 grudnia 2019 r. w ośrodku CUL „Dafne” w Zakopanem odbywa się narada służbowa kierownictwa Biuro Prewencji KGP z naczelnikami Wydziałów Konwojowych KWP/KSP oraz kierownikami policyjnych izb dziecka pn. Wydarzenia nadzwyczajne zaistniałe w trakcie realizacji konwojów i doprowadzeń oraz pełnienia służby w policyjnych miejscach prawnej izolacji. Problematyka funkcjonowania pomieszczeń dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, pokoi przejściowych, tymczasowych pomieszczeń przejściowych oraz policyjnych izb dziecka. Naradzie przewodniczy Zastępca Dyrektora Biura Prewencji KGP insp. Piotr Kulesza.
Problematyka narady dotyczy szczególnie wrażliwego obszaru, jakim jest niezbędna ingerencja państwa w podstawowe prawa człowieka, do których bez wątpienia należy prawo do wolności. W obszarze tym funkcjonuje wiele organów państwowych i instytucji, zaś realizacja tego rodzaju zadań przez Policję odbywa się w szerokim zakresie na polecenie organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości oraz wymaga ścisłej współpracy w wymiarze krajowym, ale również międzynarodowym.
Polska Policja jako organizacja nowoczesna realizuje zadania w oparciu o najwyższe standardy, które podlegają stałej ewaluacji. Zakres tematyczny narady obejmuje zagadnienia dotyczące realizacji zadań związanych z funkcjonowaniem policyjnych miejsc prawnej izolacji, tj. pomieszczeń przeznaczonych dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, pokoi przejściowych, tymczasowych pomieszczeń przejściowych i policyjnych izb dziecka.
Istotnym elementem narady jest omówienie problematyki i sposobów zapobiegania wydarzeniom nadzwyczajnym, do których dochodzi w trakcie realizacji konwojów i doprowadzeń osób oraz pełnienia służby w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, policyjnych izbach dziecka, pokojach przejściowych i tymczasowych pomieszczeniach przejściowych. Zagadnienie to zreferował podinsp. Wiesław Pietrzak – Naczelnik Wydziału Konwojowego Biura Prewencji KGP, który oparł się na kazusach dotyczących najczęściej występujących wydarzeń nadzwyczajnych, wskazując ich przyczyny oraz zakres przedsięwzięć podejmowanych w celu zapobiegania, tym występującym incydentalnie, ale jednak zdecydowanie negatywnym zjawiskom.
Nadkom. Anna Karpińska-Ciepieniak – radca Wydziału Konwojowego Biura Prewencji KGP przedstawiła wybrane zagadnienia z obszaru organizacji i pełnienia służby w policyjnych izbach dziecka, w którym to obszarze swoimi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele KWP w Kielcach, Białymstoku, Gdańska i we Wrocławiu.
Z kolei nadkom. Jarosław Pospiech – ekspert Wydziału Konwojowego Biura Prewencji KGP przedstawił wybrane zagadnienia z obszaru organizacji i pełnienia służby w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, w którym to obszarze swoimi doświadczeniami podzielili się również przedstawiciele KWP w Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Opolu.
Narada służbowa ma charakter ściśle roboczy stąd każdy blok tematyczny połączony jest z panelem dyskusyjnym, w trakcie którego uczestnicy mogą podzielić się własnymi doświadczeniami oraz rozwiać potencjalne niejasności.
Miłym akcentem narady było wystąpienie Zastępca Dyrektora Biura Prewencji KGP insp. Piotra Kuleszy, w trakcie którego podziękował on Naczelnikom Wydziałów Konwojowych KWP w Poznaniu oraz KSP za profesjonalizm i zaangażowanie w realizację zadań związanych z repatriacją z Banku Anglii do Polski 100 ton złota wchodzących w skład oficjalnych aktywów rezerwowych Narodowego Banku Polskiego, albowiem i takie zadania, o czym nie wszyscy wiedzą, pozostają w kompetencji polskiej Policji.
(Biuro Prewencji KGP)