Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Finansowali warszawskie grupy przestępcze

Data publikacji 11.05.2006

13 mężczyzn, podejrzanych o popełnienie przestępstw gospodarczych w celu finansowania warszawskich grup przestępczych zostało zatrzymanych przez policjantów częstochowskiego CBŚ wspieranych przez oficerów CBŚ z Rzeszowa i z Poznania. Zatrzymań dokonano na Podkarpaciu, w Wielkopolsce i na Śląsku. Na poczet kar dokonano zajęcia mienia o wartości 2 mln zł.

Policjanci z częstochowskiego wydziału Centralnego Biura Śledczego, wspierani przez oficerów CBŚ z Rzeszowa i z Poznania, w ścisłej współpracy z katowicką Prokuraturą Apelacyjną, zatrzymali na Podkarpaciu, w Wielkopolsce i w województwie śląskim 13 mężczyzn, podejrzanych o popełnienie szeregu przestępstw gospodarczych w celu finansowania warszawskich grup przestępczych. 

Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 35 do 52 lat. Przez kilka lat działali w branżach handlowej i meblarskiej, sprzedając różnego rodzaju produkty (m.in. spożywcze) i meble z materiałów, które kupowali w specjalnie założonych firmach-słupach. Zadaniem firm-słupów było nabywanie towarów i półproduktów od producentów i hurtowników na zasadach odroczonego terminu płatności. Zobowiązań tych oczywiście nie regulowano. Produkty były następnie sprzedawane w kraju i eksportowane za granicę. 

Swoje nielegalne zyski zatrzymani powiększali poprzez wyłudzenie zwrotu podatku VAT od mebli i towarów uzyskanych w drodze przestępstwa, a sprzedanych w krajach europejskich. 

Dochód z tego procederu przeznaczony był na finansowanie działalności zorganizowanych grup przestępczych z terenu Warszawy, a także na rozwój firm biorących udział w obrocie i przestępczej działalności. Jak szacują policjanci łączna wartość strat kształtuje się w granicach kilku milionów złotych. U zatrzymanych na poczet grożących kar i grzywien dokonano tymczasowego zajęcia mienia ruchomego na łączną kwotę 2 000.000 złotych (samochody osobowe, ciężarowe i dostawcze, gotówka, wyroby stolarskie, sprzęt RTV i AGD). Policjanci wraz z Prokuraturą Apelacyjną w Katowicach zabezpieczają teraz pozostały majątek podejrzanych, szacowany na kilka milionów złotych. 

Sąd Rejonowy w Katowicach na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach aresztował już zatrzymanych przez policjantów mężczyzn na trzy miesiące. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonane oszustwa może im grozić do 10 lat więzienia. Jak dotąd, w prowadzonej od kilku miesięcy sprawie, aresztowano już ponad sto osób i - jak twierdzą policjanci prowadzący śledztwo - spodziewane są kolejne zatrzymania.

Powrót na górę strony