Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja "Pamięć wyzwalająca ze śmierci"

Data publikacji 04.04.2008

"Pamięć wyzwalająca ze śmierci"- to tytuł konferencji naukowej, która poprzedziła obchody 68. rocznicy likwidacji obozu jenieckiego w Ostaszkowie. Organizatorem obchodów były: Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna" i Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Dzisiejsze uroczystości, odbywające się w Miesiącu Pamięci Narodowej, wpisały się w kalendarz wydarzeń, związanych ze wspominaniem i upowszechnianiem wiedzy na temat Zbrodni Katyńskiej.

To właśnie 4 kwietnia 1940 roku rozpoczęło się rozstrzeliwanie polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozie w Ostaszkowie, wśród których ogromną liczbę stanowili funkcjonariusze Policji Województwa Śląskiego. W uroczystościach wzięli udział: przedstawiciele rodzin poległych policjantów zrzeszeni w Stowarzyszeniu, parlamentarzyści, Wicepremier Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz SCHETYNA, Komendant Główny Policji nadinsp. Andrzej MATEJUK, Wojewoda Śląski Zygmunt ŁUKASZCZYK, Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Zbigniew STAWARZ, przedstawiciele władz samorządowych województwa śląskiego oraz współpracujących instytucji.

Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej. Uroczystości zakończył Apel Poległych i złożenie wieńców pod pomnikiem-grobem Polskiego Policjanta usytuowanego na terenie KWP w Katowicach.

Zobacz galerię zdjęć z konferencji "Pamięć wyzwalająca ze śmierci" >>
Powrót na górę strony