Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna grupa paliwowa rozbita

Data publikacji 11.05.2006

Dziewięciu członków grupy zajmującej się przerabianiem i obrotem nielegalnym paliwem zatrzymali warmińsko-mazurscy policjanci wspólnie z pracownikami olsztyńskiego Urzędu Kontroli Skarbowej. Wśród osób podejrzanych są współwłaściciele stacji benzynowych i księgowi spółek zajmujących się handlem paliwami.

Policjanci i pracownicy olsztyńskiego Urzędu Kontroli Skarbowej przy udziale uzbrojonych oddziałów realizacyjnych UKS-ów i Ministerstwa Finansów w dziewięciu miejscach na terenie Elbląga, Warszawy, Gdańska i Braniewa prowadzili działania skierowane przeciwko grupie przestępczej, której głównym źródłem dochodów był obrót nielegalnym paliwem.

Czynności operacyjne w tej sprawie policjanci i pracownicy Wywiadu Skarbowego prowadzili od kilku miesięcy. Z ustaleń wynikało, że członkowie grupy przestępczej z komponentów ropopochodnych zwolnionych z podatku akcyzowego na bazie oleju przygotowywali olej napędowy, po czym sprzedawali go we współpracujących, legalnie działających stacjach benzynowych, firm transportowych. Czynności prowadzone wczoraj miały na celu złapanie członków grupy na gorącym uczynku tzn. produkcji i dystrybucji nielegalnego paliwa oraz zabezpieczenie dokumentów umożliwiających prawidłowy przebieg kontroli skarbowych i procesu karnego.

W Elblągu na stacji paliw zostały zatrzymane dwie osoby. Jedną z nich był 46-letni Lech Z. Z ustaleń wynika, że to on organizował i kierował przestępczym procederem. W jego mieszkaniu w ręce policjantów wpadł 25-letni Michał Z. – syn 46-latka. To Michał Z. był współwłaścicielem firmy zajmującej się obrotem paliwami i stacji benzynowej. Do policyjnego aresztu trafił także 31-letni Wiesław G. – księgowy firmy oraz 31-letni Andrzej I. właściciel innej spółki paliwowej współpracującej z rodziną Z.

"Centrala" tego procederu mieściła się w Braniewie. Tam miała siedzibę mieszalnia paliwa i stacja, w której sprzedawano gotowy produkt. Paliwo produkowano nocą w magazynach jednej z braniewskich firm. Sprzedaż odbywała się poprzez bezpośrednie dostawy wyprodukowanego oleju do odbiorców, bądź przez niezgłoszoną stację paliw, mieszczącą się na terenie bazy transportowej w Elblągu.

W Braniewie zatrzymany został 30-letni Marcin S., który mieszał komponenty oraz dwóch kierowców cysterny, w której przewożone było ponad 8 tysięcy litrów paliwa.

Policjanci i olsztyńska Skarbówka zabezpieczyli dziewięć 1000-litrowych zbiorników, cztery200-litrowe beczki i cysternę, w których było łącznie około 10 tysięcy litrów paliwa.

Policjanci i pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku i w Warszawie zatrzymali dwoje księgowych firm paliwowych, którzy legalizowali obrót paliwami tylko na fakturach.

Zabezpieczone próbki paliwa zostały przesłane do badań w wyspecjalizowanym laboratorium. Zdaniem osób biorących udział we wczorajszych czynnościach, mogą one wykazać znaczne przekroczenie zawartości siarki.

Policjanci wyjaśniają udział każdej z zatrzymanych osób w tej sprawie. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono także dwa samochody – dostawczego Mercedes Vito, samochodu osobowego BMW 730, dom jednorodzinny znacznej wartości, działkę budowlaną oraz gotówkę w wysokości około 100.000 zł. Podejrzewanym, którzy szacunkowo wprowadzili do obrotu 10 mln litrów nielegalnego paliwa, czym mogli narazić Skarb Państwa na straty w wysokości nawet 15 mln złotych, zostaną przedstawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzeń na szkodę państwa. Policjanci będą wnioskować o ich tymczasowe aresztowanie.

Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

To nie koniec tej sprawy. Policjanci i pracownicy Urzędu kontroli skarbowej planują dalsze działania i zatrzymania kolejnych osób uwikłanych w nielegalny obrót paliwami.

Powrót na górę strony