Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci powiatu dzierżoniowskiego odzyskali bezcenne relikwie

W nocy z 16 na 17 grudnia br. doszło do włamania do zabytkowego XV-wiecznego kościoła w Piławie Górnej. Skradzione zostały bezcenne relikwie oraz inne przedmioty kultu religijnego. Dzięki zaangażowaniu policjantów powiatu dzierżoniowskiego sprawca został zatrzymany, a całe zrabowane mienie odzyskane.

Bezcenne relikwie w postaci skrawka materiału z szat Św. Jana Pawła II oraz kości Św. Jana z Dukli, a także 4 sztuki metalowych paten, metalowa podstawka liturgiczna, krzyż ołtarzowy, różaniec i inne przedmioty kultu religijnego padły łupem włamywacza, który w nocy z 16 na 17 grudnia br. dokonał zaboru z XV-wiecznego kościoła w Piławie Górnej.

Dla Proboszcza parafii najcenniejsze były relikwie, które mogą być I, II lub III stopnia. Te, które zostały zrabowane, to: Relikwia Św. Jana z Dukli pochodząca z kości świętego – pierwszego stopnia, Relikwia Jana Pawła II pochodząca z szat - drugiego stopnia. Na miejscu przeprowadzono czynności procesowe. Jak w każdej sprawie kryminalnej do procesu wykrywczego zaangażowani zostali zarówno policjanci pionów śledczych, ale także dzielnicowi, którzy mają rozpoznanie wśród lokalnej społeczności.

Na efekty profesjonalnego podejścia nie trzeba było długo czekać. 19-letni sprawca już 18 grudnia br. był w rękach policjantów, a całe mienie zostało odzyskane. Okazało się, że kościół nie był jedynym miejscem, gdzie włamał się nastoletni mężczyzna. Na koncie miał jeszcze komórki, skąd dokonywał zaboru różnych przedmiotów, które także wróciły do właścicieli. Wstępne ustalenia wskazują, że 19-latek był przekonany, iż z kościoła kradnie przedmioty wykonane ze złota, które zamierzał przetopić i sprzedać. Za popełnione przestępstwa grozi sprawcy do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu/js)

  • Skradziony krzyż
  • Odzyskana relikwia
  • odzyskane relikwie
  • Zatrzymany

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.85 MB)

Powrót na górę strony