Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Inauguracja cyklu warsztatów w ramach programu INTERREG

Data publikacji 06.04.2008

W piątek zakończyły się pierwsze warsztaty doskonalenia zawodowego dla funkcjonariuszy jednostek przygranicznych podkarpackiej Policji, Milicji ukraińskiej Obwodu Lwowskiego i Izby Celnej w Przemyślu. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu "Wzrost bezpieczeństwa obszaru przygranicznego Polski i Ukrainy poprzez współpracę oraz wzmocnienie umiejętności zawodowych funkcjonariuszy służb zwalczających przestępczość transgraniczną". Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska- Białoruś Ukraina INTERREG III/A TACIS CBC.

Realizacja projektu została zainaugurowana podczas spotkania przedstawicieli podkarpackiej Policji i Milicji Obwodu Lwowskiego, które odbyło się w lutym br. w Głównym Urzędzie MSW Ukrainy Obwodu Lwowskiego. Wyznaczono wówczas główne cele współpracy służb, wśród których zwalczanie przestępczości o charakterze transgranicznym pełni pierwszoplanową rolę. Założeniem projektu jest poszerzenie umiejętności zawodowych funkcjonariuszy. Jest to szansa na usprawnienie walki z przestępczością, a także na poprawę bezpieczeństwa na terenie przygranicznym. W ramach działań prowadzone są szkolenia z zakresu języka ukraińskiego dla policjantów i funkcjonariuszy Izby Celnej, oraz specjalistyczne szkolenia doskonalące metody pracy celników.

Miastem, w którym odbywają się pierwsze warsztaty jest Przemyśl, będący swoistym centrum kulturalno-administracyjnym polsko-ukraińskiego pogranicza. Tematem pierwszych warsztatów doskonalenia zawodowego była działalność przestępcza o charakterze transgranicznym i międzynarodowy zasięg zagrożeń z niej wynikających.

Główne zagadnienia przedstawione przez ekspertów Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Izby Celnej w Przemyślu i Głównego Urzędu Spraw Wewnętrznych MSW Ukrainy Obwodu Lwowskiego to:
  • Przestępczość transgraniczna, ze szczególnym uwzględnieniem przemytu towarów akcyzowych;
  • Przestępczość samochodowa w aspekcie przestępczości transgranicznej;
  • Handel ludźmi, prostytucja: aspekty prawne. Program ochrony i wsparcie ofiary handlu ludźmi;
  • Nielegalny obrót wyrobami alkoholowymi i tytoniowymi (tzw. przestępczość akcyzowa);
  • Obrót środkami odurzającymi, psychotropowymi i narkotycznymi.
Powrót na górę strony