Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spacery, które mogły skończyć się tragicznie. Dzięki reakcji świadków i interwencji policjantów seniorki zyskały pomoc

Data publikacji 07.01.2020

Ełccy policjanci pomogli dwóm seniorkom, które zagubione chodziły po mieście, bezpiecznie wrócić do domów. Było to możliwe także dzięki czujności i prawidłowej reakcji mieszkańców Ełku, którzy zwrócili uwagę na kobiety ubrane nieadekwatnie do pogody. Także oficer dyżurny komendy w Szczytnie przysłużył się do tego, że osoba potrzebująca schronienia otrzymała potrzebną pomoc.

Ełk

Policjanci z Ełku w minioną niedzielę (05.01.2020) dwukrotnie interweniowali wobec seniorek, które poruszały się po mieście ubrane nieadekwatnie do panujących warunków pogodowych. Do interwencji doszło za sprawą świadków, którzy zainteresowali się kobietami.

Najpierw około południa zaniepokojona kobieta zadzwoniła pod numer alarmowy z informacją, że spotkała na chodniku starszą osobę, która nie może znaleźć drogi do domu. W rozmowie z interweniującymi policjantami seniorka nie potrafiła powiedzieć gdzie mieszka, wypowiadała się nielogicznie i nieracjonalnie. Nie umiała także wyjaśnić, co robi w tym miejscu i dlaczego wyszła z domu. Policjanci z cząstkowych informacji ustalili nazwisko i adres kobiety. O zdarzeniu poinformowana została opiekunka 83-latki, której przekazano seniorkę.

Kolejną interwencję kilka godzin później również zgłosił przechodzień. Policjanci zastali zdezorientowaną, ubraną w kapcie i lekką odzież starszą kobietę. Z nią również kontakt był utrudniony. Dzięki swoim staraniom policjanci ustalili jej tożsamość. Okazało się, że 71-latka wykorzystała chwilową nieuwagę syna i bez jego wiedzy wyszła z domu. Na szczęście ta historia także miała szczęśliwy finał. Kobieta trafiła pod opiekę bliskich.

Szczytno

W sobotę (04.01.2020) parę minut po godz. 23:00 do jednostki policji w Szczytnie przyszedł mężczyzna, który jak oświadczył potrzebuje pomocy. Oficer dyżurny pełniący wówczas służbę natychmiast skontaktował się z pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnie i w przeciągu kilkunastu minut udało się zorganizować tymczasowy nocleg dla 52-latka. W rozmowie z mężczyzną ustalono również, że skontaktuje się z nim pracownik pomocy społecznej, aby zapewnić mężczyźnie nocleg i wyżywienie na resztę okresu zimowego.

Brak reakcji świadków w takich sytuacjach, brak pomocy w uzyskaniu schronienia mógłby skończyć się dla tych osób tragicznie. Apelujemy, by zwłaszcza w sezonie jesienno - zimowym zwracać szczególną uwagi na osoby starsze, bezdomne, potrzebujące pomocy. Przez trudne warunki atmosferyczne mogą być narażone na wychłodzenie. Starsze osoby bardzo łatwo mogą stracić orientację w terenie, zabłądzić i znacznie się oddalić. Szczególnie, gdy na ich stan ma wpływ choroba. Każdy sygnał w sprawie takiej osoby przekazany pod numer alarmowy 112 zostanie sprawdzony przed odpowiednie służby. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.

(akdn/aw/tm)

Powrót na górę strony