Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Piraci drogowi na celowniku policyjnej grupy Speed

Data publikacji 17.01.2020

Walka z piratami drogowymi jest niezmiernie ważna, ponieważ właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Policyjna grupa „Speed" eliminuje tych uczestników ruchu drogowego, którzy rażąco naruszają przepisy. Efekty pracy funkcjonariuszy wskazują, że na naszych drogach jest wciąż zbyt dużo brawury i agresywnych zachowań.

Prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do jakich dochodzi na naszych drogach. Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń.  Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach. Nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Pamiętajmy, wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną.

Zdjęcie zawiera trzy pojazdy pekraczające dozwoloną prędkość.

Szczególne zadania w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drodze mają policjanci z zespołów pn. „Speed”, które powstały 19 lipca ubiegłego roku. Mundurowi kontrolują w szczególności te miejsca, w których najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego. Mają do dyspozycji radiowozy oznakowane z laserowymi miernikami prędkości oraz nieoznakowane pojazdy wyposażone w videorejestratory.  W skład zespołu „Speed” wchodzą nie tylko policjanci ruchu drogowego, ale także funkcjonariusze z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie bowiem istotnym założeniem pracy zespołu „Speed” jest monitoring umieszczanych w Internecie nagrań, obrazujących niebezpieczne zachowania kierowców

Od momentu powstania grupy do 31 grudnia ubiegłego roku mundurowi skontrolowali blisko 20 tysięcy pojazdów. Ujawnili 20971 wykroczeń, zdecydowana większość, bo aż 16239 to wykroczenia dotyczące przekroczenie prędkości. 692 stanowiły te dotyczące przekroczenia prędkości o ponad 50 kilometrów.  Mundurowi zatrzymali 668 praw jazdy ujawniając przy wykroczeniach także 60 przestępstw. Główne z nich to jazda w stanie nietrzeźwości, niezatrzymanie się do kontroli oraz jazda pomimo cofniętych uprawnień.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.92 MB)

Powrót na górę strony