Zabezpiecz samochód przed kradzieżą!
Samochód jest często najcenniejszą rzeczą, jaką posiadamy. Statystyki przestępstw zwłaszcza w aspekcie kradzieży z włamaniem do samochodów sygnalizują Policji, że w żadnym wypadku złodzieje nie zamierzają rezygnować z łupu, jakim jest cudzy samochód.
Wprawdzie spora część skradzionych samochodów jest odzyskiwanych, pamiętajmy jednak, że kradzież taka powoduje frustrację właściciela auta, w czasie kiedy się tego najmniej spodziewa. A można byłoby tego uniknąć.
Zdecydujmy się na podjęcie odpowiednich czynności zabezpieczających, a zmniejszy się prawdopodobieństwo kradzieży naszego samochodu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe za zainstalowanie atestowanego autoalarmu obniżają składkę ubezpieczenia o 5 procent, zamontowanie atestowanej blokady skrzyni biegów (np. Multi Lock) powoduje obniżkę o 6 procent, zaś zastosowanie obydwu rodzajów zabezpieczeń premiowane jest nawet 10 procentową obniżką. Warto więc na początku zainwestować w mechanizmy zabezpieczające, a na pewno ta inwestycja nam się zwróci.
Alarm
Alarm samochodowy to zabezpieczenie, w skład którego może wchodzić: centralka ze zmiennym kodem sygnału pilotów, samoczynnym uzbrajaniem się, blokadą zapłonu, funkcją antynapadową, syrena z własnym zasilaniem, czujniki ultradźwiękowy i uderzeniowy, blokada zapłonu lub rozruchu, wyłączniki krańcowe drzwi i pokryw, czujniki położenia samochodu i układ zasilania rezerwowego.
Dobrze, jeśli alarm posiada zmienny kod wysyłany drogą radiową z pilota do centralki. Duża liczba kombinacji uniemożliwia odczytanie przez osoby niepowołane poprzez zeskanowanie kodu i wyłączenie alarmu.
Bez wątpienia dobry alarm to taki, którego konstrukcja jest mało znana złodziejom i jest zlokalizowany w nietypowym, trudno dostępnym miejscu. Pamiętajmy, im mniej osób zna położenie zabezpieczenia w samochodzie, tym jest on bezpieczniejszy. Alarmy zamontowane w nowych samochodach przez autoryzowane serwisy, są często powtarzalne, więc mogą być łatwiej odnalezione przez złodziei.
Immobiliser
Immobiliser jest urządzeniem elektronicznym mającym za zadanie uniemożliwienie rozruchu silnika poprzez odcięcie przepływu prądu w jednym lub kilku obwodach. Jest to bardzo skuteczny i uniwersalny sposób ochrony, jeśli został nietypowo zamontowany. Warte polecenia są ponadto urządzenia dodatkowe montowane przez instalatorów alarmów. Wtedy uruchomienie samochodu przez złodzieja jest bardzo utrudnione, a często niemożliwe, w konsekwencji rezygnuje z dokonania kradzieży.
Blokady mechaniczne
Na rynku dostępne są różnorodne blokady mechaniczne. Unieruchamiają pedały, koło kierownicy, dźwignię zmiany biegów, kierownicę razem z pedałami. Zabezpieczenia mechaniczne nie cieszą się tak wielkim uznaniem właścicieli samochodów, zakładanie i demontowanie za każdym razem kiedy opuszczamy auto zniechęca, chociaż skutecznie przeszkadzają złodziejom, gdyż ich złamanie wymaga często wiedzy, czasu, narzędzi i też umiejętności.
Atestowane produkty
Zachęcamy do wybierania produktów atestowanych, których wykonanie jest solidne, a działanie bardziej niezawodne. Wybierając alarm samochodowy zapytajmy o certyfikat wydany przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji, który jest właściwą instytucją, która bada, testuje urządzenia zabezpieczające nasze auta. Pamiętajmy także, że tylko alarmy z certyfikatami są honorowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.
Nie zapraszaj złodzieja
Często przez swoją nieroztropność zachęcamy złodziei do spenetrowania naszego auta zostawiając wartościowe przedmioty. Chrońmy samochód:
- nie zostawiajmy bagaży i innych przedmiotów na widocznym miejscu, zabierajmy je ze sobą lub zamykajmy w bagażniku,
- drzwi pojazdu zamykajmy za każdym razem, gdy opuszczamy go choćby na chwilę,
- włączajmy alarmy,
- za pośrednictwem odpowiednich firm oznakujmy w specjalny sposób wszystkie szklane - i nie tylko - części swojego samochodu,
- klucze zabierajmy zawsze ze sobą, nawet jeśli samochód stoi w garażu,
- stosujmy immobilisery, ukryte wyłączniki masy, instalacji zapłonowej,
- wyjmujmy radiomagnetofon samochodowy,
- zamknięty na klucz korek wlewu paliwa może zmusić złodziei do porzucenia samochodu po wyczerpaniu paliwa,
- nigdy nie pozostawiajmy żadnych dokumentów w pojeździe, a zwłaszcza dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, dowodu osobistego, rachunków ubezpieczeniowych itd.
Pamiętajmy, najbezpieczniejszym miejscem do parkowania jest własny garaż. Jeśli go nie mamy, bardzo uważnie wybierajmy miejsce do jego zaparkowania. Ruchliwy i dobrze oświetlony teren jest najlepszy. Złodzieje nie chcą ryzykować. Jeśli parkujesz samochód w świetle dziennym, a planujesz do niego wrócić wieczorem, zastanów się, jak okolica będzie wyglądała o tej porze. Staraj się korzystać z sieci parkingów strzeżonych.