Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skuteczne działania policjantów zapobiegły tragedii

Data publikacji 27.01.2020

Wrocławscy policjanci otrzymali zgłoszenie o awanturze, do jakiej miało dojść w jednym z mieszkań w stolicy Dolnego Śląska. Jej podłożem było uzależnienie młodego człowieka od komputera. Nastolatek po ostrej wymianie zdań zamknął się w łazience i nie zamierzał nikogo wpuszczać do środka. Mundurowi nie mogąc nawiązać kontaktu z chłopcem, wyważyli drzwi i weszli do pomieszczenia. Następne kilka minut było walką o jego życie. Na szczęście szybkie i zdecydowane działania policjantów spowodowały, że nastolatkowi wróciły czynności życiowe i już bezpieczny trafił pod opiekę lekarzy.

Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie dotyczące rodzinnej kłótni. Z informacji przekazanych przez osobę zgłaszającą wynikało, iż w konsekwencji domowej awantury młody chłopiec zamknął się w jednym z pomieszczeń w mieszkaniu i nie wpuszczał nikogo do środka. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce i ustalili dokładne okoliczności zdarzenia.

Mundurowi stojąc pod drzwiami łazienki, gdzie zamknął się nastolatek, próbowali nawiązać z nim kontakt. Jednak ze środka nikt nie odpowiadał na apele o otwarcie drzwi. Decyzja mogła być tylko jedna – siłowe ich wyważenie. Po sforsowaniu przeszkody, funkcjonariusze zastali chłopca, który próbował odebrać sobie życie. Sytuacja była bardzo poważna, ponieważ nastolatek już nie oddychał. Policjanci zaczęli dramatyczną walkę o jego życie. Na szczęście po chwili desperat odzyskał oddech i gdy jego stan się ustabilizował, mundurowi ułożyli go w pozycji bezpiecznej. Karetka pogotowia była już wtedy w drodze. Z nastolatkiem nie było żadnego kontaktu logiczno-słownego, ale z upływem czasu wracała mu świadomość. Zespół pogotowia, już przytomnego chłopca, zabrał na dalsze badania do szpitala.

Matka nastolatka po kilku dniach przyszła do komisariatu i podziękowała policjantom za ich skuteczne działania.

Przykład tego zdarzenia pokazuje, jak niebezpieczne mogą być uzależnienia, zarówno od substancji psychoaktywnych oraz te behawioralne. Dla dzieci komputer jest silnym czynnikiem uzależniającym, dlatego też w każdym przypadku, gdy jego używanie zaczyna być niebezpieczne, należy podjąć stosowne działania. Jeśli sami nie wiemy, w jaki sposób postępować z osobą uzależnioną – istnieje wiele fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji, służących pomocą i radą w tej kwestii. Szkolny pedagog na pewno będzie potrafił wskazać odpowiednią drogę lub specjalistyczną literaturę dla rodziców, którzy chcą przeciwdziałać tego typu niebezpiecznym zachowaniom.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony