Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mieszkanka Lubina oszukana metodą "na BLIKA”

Data publikacji 04.03.2020

Mieszkanka Lubina straciła 400 złotych po tym, jak oszust wyłudził od niej pieniądze za pomocą aplikacji „Blik". Sprawca dostał się do konta na profilu społecznościowym należącym do koleżanki oszukanej kobiety, a następnie za pomocą komunikatora w wiadomości prywatnej poprosił pokrzywdzoną o pożyczkę w kwocie 400 złotych. Po otrzymaniu hasła do aplikacji przestępca zapłacił za swoje zakupy korzystając z konta pokrzywdzonej. Metoda na tzw. BLIKA to nowa forma oszustwa. Przypominamy, że uważne i ostrożne korzystanie z urządzeń z dostępem do Internetu może zapobiec utracie oszczędności.

Lubińscy policjanci otrzymali zgłoszenie od mieszkanki miasta, że nieznany sprawca pokonał zabezpieczenia na profilu społecznościowym, a następnie za pomocą komunikatora, podszywając się pod koleżankę pokrzywdzonej, poprosił kobietę o podanie hasła BLIK. Chciał uzyskać pożyczkę w kwocie 400 zł. Po otrzymaniu hasła do aplikacji przestępca zapłacił za swoje zakupy pieniędzmi z konta pokrzywdzonej kobiety.

W związku z tym, że nie jest to pierwsza taka sprawa prowadzona przez lubińskich policjantów, kolejny raz apelujemy o ostrożność. Metoda na tzw. BLIKA to nowa forma oszustwa, którą posługują się przestępcy wyłudzający pieniądze. Kradną w Internecie "tożsamość osoby". Następnie podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie, proszą jej znajomych o podanie hasła "BLIK". Oszuści najczęściej dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność lub proszą o szybką pożyczkę na zakupy przez Internet, obiecując zwrot środków finansowych następnego dnia.

Pamiętajmy o ostrożnym korzystaniu z urządzeń z dostępem do Internetu, gdyż tylko czujność i rozwaga mogą zapobiec oszustwu. Należy pamiętać o pilnowaniu haseł dostępowych, o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania czy o nieotwieraniu maili od nieznanych nadawców.

Przypominamy również, że oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości, swojego loginu oraz hasła.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony