Razem, profesjonalnie i skutecznie - porozumienie w zakresie wspólnych działań dla bezpieczeństwa
Gdy zaginie jakaś osoba, a okoliczności zaginięcia wskazują na to, że jej zdrowie i życie może być poważnie zagrożone, to często jest niewiele czasu, żeby odnaleźć ją całą i zdrową. Dlatego tak ważne jest efektywne współdziałanie wszystkich osób zaangażowanych w działania poszukiwawcze. By ta efektywność na Warmii i Mazurach była jeszcze lepsza, podpisane zostało porozumienie między Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie, a Grupą Ratowniczą „Nadzieja”.
Ponad 860 - tyle zgłoszeń dotyczących zaginięcia osoby przyjęli w zeszłym roku policjanci na Warmii i Mazurach. Ponad 360 z nich dotyczyło sytuacji, w których okoliczności zaginięcia wskazywały na to, że zdrowie i życie osoby zaginionej może być poważnie zagrożone. To co istotne, to fakt, że większość tych osób została odnaleziona.
Policjanci często prowadzą działania poszukiwawcze przy wsparciu funkcjonariuszy innych służb, czy przedstawicieli innych instytucji. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom „Nadzieja”, która dysponuje wyszkolonymi specjalistami i specjalistycznym sprzętem z Grupy Ratowniczej „Nadzieja”.
W czwartek (05.03.2020) podpisane zostało porozumienie zawarte między warmińsko-mazurskimi policjantami i ratownikami ze Stowarzyszenia „Nadzieja”. Sygnatariusze porozumienia, czyli nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie oraz ks. dr Radosław Kubeł Prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja” zgodnie stwierdzili, że dzisiejsze złożenie podpisów było tylko formalnością, ponieważ obie te instytucje współpracują już od pewnego czasu. Formalne porozumienie było jednak potrzebne do tego, by ta współpraca mogła być jeszcze lepsza i mogła się rozwijać.
Strony porozumienia postanowiły i zobligowały się do współdziałania i wspomagania podczas działań poszukiwawczych za osobami zaginionymi, współdziałania podczas prowadzenia działań ewakuacyjnych, prowadzenia wspólnych ćwiczeń, wymiany doświadczeń i prowadzenia działalności profilaktycznej na rzecz poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego.
(tm)