Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spot zamojskich służb ratunkowych - „Korytarz Życia”

Data publikacji 11.03.2020

Zamojska policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe zrealizowali spot „Korytarz Życia”. Materiał filmowy ma zwrócić uwagę kierowców na obowiązek tworzenia korytarza życia – wolnej przestrzeni na drodze dla przejazdu pojazdom uprzywilejowanym.

zadymienie, uszkodzone pojazdy, służby ratunkowe - scena ze spotu

Spot „Korytarz życia” to wspólna inicjatywa zamojskich służb ratunkowych, które każdego dnia ratując ludzkie życie starają się jak najszybciej dojechać do osób poszkodowanych. Celem materiału filmowego jest uświadomienie kierowcom, jak ważne jest stworzenie korytarza, czyli wolnej przestrzeni dla pojazdów uprzywilejowanych, która może uratować życie osobom poszkodowanym w wypadku.

służby ratunkowe podczas kręcenia spotu

W spocie wzięli udział policjanci i pracownicy z zamojskiej komendy Policji, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu oraz ratownicy z Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu – osoby, które na co dzień niosą pomoc poszkodowanym. Oni doskonale wiedzą, że w sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda. Stąd inicjatywa nakręcenia spotu edukacyjnego. Aby kierowcy zrozumieli, że ich zachowanie na drodze może mieć wpływ na ludzkie życie.

policjant i strażak podczas kręcenia spotu

Zamojskim służbom ratunkowym wsparcia udzieliła zamojska telewizja internetowa, która zajęła się nakręceniem scen i montażem filmu.

Pamiętajmy obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy każdej drogi, nie tylko autostrady, czy drogi ekspresowej, ale również dróg miejskich. Korytarz życia ułatwia dojazd na miejsce zdarzenia służbom ratunkowym, a tym samym zwiększa szanse na przeżycie uczestników wypadku drogowego. Dlatego też każdy kierowca widząc zbliżający się pojazd uprzywilejowany zobowiązany jest zjechać mu z drogi. Jadąc lewym skrajnym pasem zjeżdżamy na lewo, poruszając się innym pasem - na prawo. W sytuacji tworzenia korytarza życia kierowcy mają prawo wykorzystywać pobocze, a także pasy rozdzielające jezdnie. Bardzo ważne jest również uważne obserwowanie otoczenia. Kierowca powinien zerkać w lusterka i ściszyć radio, żeby z daleka usłyszeć sygnały nadjeżdżających pojazdów uprzywilejowanych.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.13 MB)

Powrót na górę strony