Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Urzędniczo-przestępczy układ rozbity

Data publikacji 16.05.2006

Układ łączący urzędników z przestępcami, funkcjonujący w latach 1993-2004 został rozbity. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali trzy osoby pracujące w Ministerstwie Finansów i dwie osoby pracujące w Urzędach Skarbowych. Osoby te m.in. przyjmowały korzyści majątkowe od członków grupy przestępczej, rozbitej w grudniu 2005 r.

Zatrzymanie było możliwe dzięki śledztwu prowadzonemu przez warszawskich prokuratorów, którego efektem było rozbicie w grudniu 2005 r. 11 osobowej grupy przestępczej. Członkowie tej grupy zajmowali się m.in. handlem kradzionymi luksusowymi samochodami, fałszowaniem dokumentów, prowadzeniem fikcyjnej działalności gospodarczej i oszustwami.

W styczniu 2006 r. prokuratura przekazała śledztwo policjantom Centralnego Biura Śledczego. Szybko okazało się, że przestępcy prowadząc swoją działność korzystali z pomocy urzędników MF i Urzędów Skarbowych. Urzędnicy m.in. zwalniali z podatków firmy prowadzone przez członków grupy przestępczej, za co ci rewanżowali się łapówkami w wysokości uzależnionej od „wagi sprawy” np. 40, 90 czy 130 tys. zł. Przestępcy pośredniczyli też w kontaktach urzędników z biznesmenami również zainteresowanymi zwolnieniami podatkowymi.

Do pierwszego zatrzymania doszło w zeszłym miesiącu, kiedy funkcjonariusze CBŚ zatrzymali Elżbietę Z. urzędniczkę MF. 5 kolejnych osób zatrzymano we wtorek 16 maja.

Wśród zatrzymanych są m.in. Andrzej Ż. były dyrektor departamentu systemu podatków MF, Hanna K., naczelnik wydziału doradztwa podatkowego MF, Sławomir M. były dyrektor departamentu w MF i Jerzy W., były kierownik referatu kontroli urzędu skarbowego.

Urzędnikom zostanie postawiony zarzut łapownictwa i przestępstw urzędniczych. Prokuratorzy i policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Powrót na górę strony