Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust zastawiał w lombardach wypożyczony sprzęt

Data publikacji 20.03.2020

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który zastawiał w lombardach na terenie Krakowa i miejscowości ościennych różnego rodzaju przywłaszczone elektronarzędzia i sprzęt budowlany.

Funkcjonariusze z V Komisariatu Policji w Krakowie ustalili, że w jednym z lombardów na krakowskim Podgórzu może znajdować się sprzęt pochodzący z przestępstwa. Podczas przeszukania lokalu policjanci zabezpieczyli sprzęt budowlany pochodzący z wypożyczalni sprzętu oraz umowy lombardowe. Pracujący nad sprawą funkcjonariusze ustalili, kim jest sprawca przestępstwa. Okazał się nim 33-letni mieszkaniec Krakowa, który był już wcześniej notowany za przestępstwa przeciwko mieniu oraz przestępstwa narkotykowe. Po zatrzymaniu mężczyzny wykonano kolejne przeszukania, w tym jego miejsca zamieszkania i pojazdu. W wyniku tych czynności policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt umów lombardowych oraz umów najmu sprzętu budowlanego zawartych w okresie od stycznia 2020 roku z firmami znajdującymi się na terenie województwa małopolskiego. W mieszkaniu 33-latka zabezpieczono również pieczątki i faktury, które zostały podrobione, a z których treści wynikało, że sprzęty są własnością zatrzymanego mężczyzny.

Dzięki analizie zabezpieczonej dokumentacji śledczy ustalili wszystkie lombardy, w których według umów był zastawiany sprzęt budowlany. W wyniku kolejnych przeszukań zabezpieczono kilkadziesiąt urządzeń budowlanych o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych, w tym m.in. odkurzacze, agregaty prądotwórcze, pilarki, szlifierki kątowe. Śledczy ustalili i przesłuchali przedstawicieli poszkodowanych firm, których sprzęt został odzyskany.

Mężczyzna usłyszał wstępnie 6 zarzutów dotyczących przywłaszczenia mienia z wypożyczalni sprzętu budowlanego i oszustw dokonanych na szkodę lombardów. Jednak zebrany do tej pory materiał dowodowy pozwala przyjąć, że podejrzany usłyszy jeszcze kilkadziesiąt tego typu zarzutów.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony