Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie przestrzegając kwarantanny narażamy życie i zdrowie innych osób!

Data publikacji 20.03.2020

Od kilku dni policjanci sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane przez służby sanitarne do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek. Liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu z dnia na dzień rośnie. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na ryzyko inne osoby.

Kontrole osób objętych kwarantanną są wykonywane wyłącznie przez umundurowanych funkcjonariuszy. Policjanci sprawdzają czy osoby zobligowane przez służby sanitarne do pozostawia w wyznaczonym miejscu stosują się do tego, a także pytają czy nie potrzebują jakiejkolwiek pomocy. Każda osoba objęta kwarantanną domową musi być odpowiedzialna, by nie narażać innych na ryzyko.

Niestety nie wszyscy to rozumieją. W środę, policjanci z Kędzierzyna-Koźla kontrolowali jednego z mężczyzn, który w związku z kwarantanną powinien przebywać w domu. Na miejscu, funkcjonariusze ustalili, że mieszkaniec powiatu opuścił posesję. Dopiero gdy zobaczył radiowóz, wrócił do domu. Mężczyzna nie potrafił wyjaśnić funkcjonariuszom, dlaczego nie stosuje się do kwarantanny.

Policjanci o zaistniałym incydencie natychmiast powiadomili inspektorat sanitarny. Dodatkowo w tej sprawie prowadzą czynności wyjaśniające dotyczące niedostosowania się do obowiązujących nakazów związanych z kwarantanną.

Dlatego apelujemy i przypominamy o odpowiedzialnym zachowaniu, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy! Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Powrót na górę strony