Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skuteczny pościg za piratem drogowym. Był poszukiwanym przestępcą z dożywotnim zakazem kierowania

Data publikacji 30.03.2020

Policjanci z oświęcimskiej drogówki przeprowadzili skuteczny pościg, w trakcie którego zatrzymali poszukiwanego 44-letniego mieszkańca Osieka. Mężczyzna, który posiadał dożywotni zakaz kierowania pojazdami, wsiadł za kierownicę auta po narkotykach, a swą niebezpieczną jazdą stworzył ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

W niedzielne popołudnie (29.03.2020) policjanci pilnujący bezpieczeństwa w ruchu drogowym na trasie Oświęcim – Kęty, dostrzegli samochód marki Opel Insignia, który z dużą prędkością, niebezpiecznie wyprzedzał inne pojazdy w miejscach, gdzie było to zakazane. Ponadto policyjny miernik prędkości wskazał 116 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h.

Widząc niebezpieczne zachowanie kierowcy, funkcjonariusze włączając  sygnały uprzywilejowania, natychmiast ruszyli za pojazdem. Na próbę zatrzymania kierowca zareagował znacznie zwiększając prędkość. W trakcie pościgu policjanci próbowali wyprzedzić pojazd, lecz wtedy kierowca zwiększał prędkość, nawet do 170 km/h lub zjeżdżał na przeciwległy pas, uniemożliwiając policjantom bezpieczne wyprzedzenie.

W Porębie Wielkiej na ulicy Wadowickiej funkcjonariusze zdecydowali, aby ostatecznie wyeliminować drogowego przestępcę. Na łuku drogi uderzyli radiowozem w bok opla, spychając auto z jezdni. W efekcie tego manewru opel został unieruchomiony. Następnie policjanci, zachowując względy bezpieczeństwa podbiegli do pojazdu i wyciągnęli mężczyznę zza kierownicy.

Zatrzymanym drogowym przestępcą okazał się 44-letni mieszkaniec Osieka, który był poszukiwany przez sąd celem odbycia 10 miesięcy kary pozbawienia wolności za jazdę w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone narkotesterem badanie śliny mężczyzny w jego organizmie wykazało obecność kokainy oraz amfetaminy. Ponadto zatrzymany posiadał odnotowane w systemie również dwa sądowe zakazy kierowania pojazdami, w tym jeden dożywotni.

Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej oraz złamanie dożywotniego zakazu kierowania pojazdami grozi kara po 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za jazdę po narkotykach grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.83 MB)

Powrót na górę strony