Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w Miejscu Pamięci Narodowej przed Grobem Policjanta Polskiego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach złożone zostały kwiaty oraz zapalony został znicz przez stróżów prawa garnizonu śląskiego. Policjanci w ten sposób symbolicznie uczcili pamięć kilku tysięcy policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej, poległych na służbie i pomordowanych wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD.

Wiosną 1940 roku sowieckie NKWD wymordowało tysiące polskich jeńców wojennych, wziętych do niewoli w wyniku agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Wcześniej byli oni więzieni w trzech Obozach Specjalnych NKWD - Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku oraz w więzieniach i obozach NKWD na terenie Zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Historycy szacują liczbę ofiar zbrodni na co najmniej 21 768 obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej, określanej dziś mianem „Zbrodni Katyńskiej”. Najbardziej poszkodowana grupa zawodowa w ramach tej zbrodni to polscy policjanci - funkcjonariusze Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, których prochy spoczywają na Polskich Cmentarzach Wojennych w Miednoje (Rosja), Bykowni k. Kijowa (Ukraina) oraz Cmentarzu Komunalnym we Włodzimierzu Wołyńskim (Ukraina). Związek Sowiecki do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 r. Wówczas to w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD.

Przypadający 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uchwalone został 14 listopada 2007 przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku.

Z tej okazji co roku w kwietniu przy Grobie Policjanta Polskiego w KWP w Katowicach odbywają się ogólnopolskie uroczystości z udziałem przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, władz oraz instytucji państwowych i samorządowych, kierownictwa polskiej Policji, kadry kierowniczej garnizonu śląskiego, zaproszonych służb mundurowych, duchowieństwa, stowarzyszeń, fundacji oraz młodzieży szkolnej. Uroczyste obchody upamiętniają historię tragicznych losów policjantów II RP i są wyrazem składanego przez uczestników uroczystości hołdu ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

W tym roku ze względu na panującą w kraju sytuację epidemiczną, zaplanowane na kwiecień bieżącego roku obchody przed Grobem Policjanta Polskiego, zostały przełożone na dzień 11 września 2020 roku.

 

ZP Katowice/ro KGP 

Powrót na górę strony