Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zdołali wyłudzić co najmniej milion złotych

Data publikacji 27.04.2020

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 20 -32 lat oraz 29-letnią kobietę podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się oszustwami. Kwota wyłudzonych przez nich pieniędzy szacowana jest na ponad milion złotych. Grupa działała na terenie Polski oraz Słowacji. Gotówka z nielegalnego procederu trafiała do organizatorów przebywających poza granicami Polski. Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

W ubiegłym tygodniu policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 20 -32 lat i 29-letnią kobietę. Działania prowadzone były na terenie województwa mazowieckiego i Podkarpacia. Policyjna realizacja to efekt śledztwa prowadzonego przez policjantów z KWP w Lublinie i Prokuraturę Okręgową w Lublinie. Postępowanie dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się oszustwami "na policjanta”. Oszuści wykorzystując empatię pokrzywdzonych osób, informowali o wypadku członka rodziny i sugerowali pomoc w uniknięciu odpowiedzialności karnej. Osoby pokrzywdzone sądząc, że pomagają swoim bliskim, przekazywały im pieniądze.

Grupa działała na terenie Polski oraz Słowacji. Część osób zajmowała się odbieraniem gotówki bezpośrednio od pokrzywdzonych. Pozostali, jako „kurierzy” organizowali jej przekaz do będących wyżej w hierarchii osób. Gotówka pochodząca z przestępstw trafiała do organizatorów ukrywających się poza granicami Polski. Pokrzywdzone osoby z województwa lubelskiego pochodzą z powiatów łukowskiego, lubartowskiego oraz zamojskiego. 

Podczas zatrzymania policjanci zabezpieczyli blisko 180 tys. zł. w gotówce, komputery, telefony komórkowe i karty SIM. Przez ostatnie dni z zatrzymanymi wykonywane były czynności procesowe. Ustalono role każdego z nich w tym procederze.

Podejrzani doprowadzeni zostali do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty. Decyzją sądu wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.  

Przy tej okazji po raz kolejny apelujemy o ostrożność i przypominamy. Oszuści często podają się również za pracowników różnych firm i instytucji, ostatnio także za policjantów. Przekazują informacje o rzekomym zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferują pomoc w trakcie prowadzonego postępowania. Pamiętajmy, w żadnym przypadku funkcjonariusz Policji nie może żądać ani przyjmować pieniędzy. W przypadku podobnych sytuacjach należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji.

Zastosujmy się do kilku podstawowych zasad w takich sytuacjach:

- nie przekazujmy żadnych pieniędzy obcym osobom,

- o takich przypadkach natychmiast informujmy Policję,

- przekażmy takie informacje członkom swojej rodziny, osobom starszym czy też sąsiadom, aby mieli świadomość w jaki sposób działają "fałszywi kuzyni".

(KWP w Lublinie/js)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.01 MB)

Powrót na górę strony