Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukał 238 osób z całej Polski - policjanci zatrzymali podejrzanego

Data publikacji 15.05.2020

Policjanci z Oławy zatrzymali 20-letniego mężczyznę podejrzanego o wyłudzenie pieniędzy na szkodę 238 osób z terenu całej Polski. Oszust działał na jednym z portali internetowych, gdzie oferował sprzedaż różnego typu usług i towarów, za które pobierał pieniądze, lecz nie wywiązywał się ze zobowiązań. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Nie wiadomo, jak długo trwałaby "dobra passa" oszusta gdyby nie reakcja jednego z poszkodowanych, który złożył pismo do banku z prośbą o zwrot pieniędzy. Bank po przeanalizowaniu sytuacji powiadomił organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa przez jednego ze swoich klientów.

Policja po otrzymaniu zgłoszenia podjęła szeroko zakrojone czynności, w wyniku których ustalono, że podejrzany 20-latek na przestrzeni lipca i grudnia 2018 roku oszukał co najmniej 238 osób z całej Polski. Jak ustalili policjanci oławskiej dochodzeniówki, młody mężczyzna na jednym z portali internetowych oferował różnego rodzaju usługi i towary, za które pobierał opłaty, lecz sam nie wywiązywał się ze zobowiązań wobec klientów.

Jednym z przykładów takiego ogłoszenia była oferta dotycząca sprzedaży „legalnego zaświadczenia dla chrzestnych, bierzmowania, nauki przedmałżeńskie, akt zgonu, akt chrztu”. Ponadto wyłudzał pieniądze i dane osobowe w zamian za szkolenia mające na celu uzyskanie uprawnień na wózki widłowe. Mężczyzna oszukał co najmniej 238 osób na łączną kwotę przekraczającą 50 tys. złotych.

Zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu 238 zarzutów oszustwa. Mężczyzna przyznał się do wszystkich czynów.

Za popełnione przestępstwa grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do lat 8.

(KWP we Wrocławiu  / kp)

Powrót na górę strony