Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali złodziei samochodowych i zlikwidowali „dziuplę”

Data publikacji 18.05.2020

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zatrzymali dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przestępczością samochodową, w tym jej lidera. Zatrzymani są podejrzewani o kradzież ekskluzywnych samochodów o wartości ponad 2 milionów złotych. W trakcie przeszukania „dziupli” policjanci zabezpieczyli m.in. kilkadziesiąt części samochodowych pochodzących z kradzieży.

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie od kilku miesięcy prowadzili sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się kradzieżami pojazdów wysokiej klasy i ich sprzedażą na części. 13 maja br., przy wsparciu funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, antyterrorystów oraz biegłych z laboratorium kryminalistycznego, wkroczyli jednocześnie na teren kilku posesji. Przeszukali adresy na terenie Krakowa, powiatu krakowskiego, nowotarskiego i wojewodztwa świętokrzyskiego. W trakcie działań kryminalni zatrzymali 43-letniego lidera grupy z powiatu krakowskiego i jego 24-letniego wspólnika z powiatu kazimierskiego. Policjanci zlikwidowali też „dziuplę” samochodową, znajdującą się na terenie powiatu nowotarskiego, w której ujawnili i zabezpieczyli ponad 50 różnych części od ukradzionych samochodów. Zabezpieczone zostały także telefony, gps-y, dokumenty oraz gotówka w łącznej kwocie ponad 200 tysięcy złotych, która jak podejrzewają policjanci, pochodzi z przestępstwa. U jednego z zatrzymanych kryminalni znaleźli i zabezpieczyli ostrą amunicję i karabinek pneumatyczny.

Jak wynika z ustaleń policjantów, członkowie grupy działali od prawie roku, głównie na terenie województwa małopolskiego. Mają na swoim koncie kilkanaście kradzieży. Kradli głównie ekskluzywne marki takie jak Audi i Bmw, zarówno  z ulic i posesji. Kradli m.in. metodą na tzw. walizkę przechwytując sygnał nadawany z kluczyka właściciela pojazdu. Suma strat związanych z działalnością grupy szacowana jest na ponad 2 miliony złotych.

43-latek i 24-latek w prokuraturze usłyszeli zarzuty udziału wspólnie z innymi osobami w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się kradzieżami z włamaniem do samochodów, ich demontażu i sprzedawaniu na części. Dodatkowo, starszy z nich usłyszał zarzuty kradzieży 11 samochodów. Młodszy z kolei zarzuty dotyczące pomagania w ukryciu i zbyciu części z dwóch kradzionych pojazdów. W piątek, 15 maja br., sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na okres 3 miesięcy. Za kradzież samochodów kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności, a za udział w zorganizowanej grupie przestępczej do 5 lat więzienia.

Czynności policjantów nadzoruje Prokuratura Rejonowa Kraków- Prądnik Biały. Sprawa jest rozwojowa, badane jest pochodzenie części samochodowych, skala działalności grupy i liczba osób zamieszanych w przestępczy proceder.

(KWP w Krakowie / mw)

 

  • części samochodowe ujawnione w "dziupli"
  • części samochodowe ujawnione w "dziupli"
  • części samochodowe ujawnione w "dziupli"
  • części samochodowe ujawnione w "dziupli"
  • zabezpieczona gotówka i amunicja
  • zabezpieczona amunicja
  • zabezpieczona wiatrówka
  • jeden z zatrzymanych mężczyzn
  • jeden z zatrzymanych mężczyzn
Powrót na górę strony