Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przeciwko nielegalnym wyścigom na ulicach miast

Data publikacji 18.05.2020

Ostatnio znów zrobiło się szczególnie głośno o amatorach niebezpiecznej jazdy po publicznych drogach, choć nie jest to nowe zjawisko. Niestety, kilka dni temu doszło do tragedii w Łodzi na ul. Ofiar Terroryzmu 11 września zginął pieszy potrącony przez ścigające się auto. Policja podejmuje zdecydowane działania wystawiając mandaty karne, zatrzymując piratom drogowym prawa jazdy i dowody rejestracyjne!

Policjanci cały czas monitorują fora i portale społecznościowe, gdzie pojawiają się informacje o planowanych spotkaniach i wyścigach. W związku z planowaną w ostatni weekend imprezą motoryzacyjną, można było się spodziewać także odwiedzin moto-fanów nielegalnych wyścigów i driftowania. Policji również nie mogło tam zabraknąć, choć nasz cel odwiedzin był zupełnie odmienny niż uczestników.

Działania grupy SPEED tej nocy skupiły się na niedopuszczeniu do organizowania nielegalnych wyścigów na terenie Łodzi i okolic oraz zdecydowanym reagowaniu na próby naruszenia prawa.

Policjanci pojawili się w miejscach, w których z reguły spotykają się uczestnicy nielegalnych wyścigów. Ponadto działania opierały się na przeprowadzaniu kontroli aut po tuningu.

Funkcjonariusze zawsze zwracają uwagę na poziom hałasu, emisję spalin, obowiązkowe wyposażenie oraz ewentualne niezgodne z przepisami zmiany techniczne w pojazdach. Efekt? Tylko w ubiegły piątek, 15 maja, ujawnili 96 wykroczeń, zatrzymali 5 dowodów rejestracyjnych i 16 praw jazdy.

Uliczne wyścigi są nielegalne, branie w nich udziału, świadome stwarzanie zagrożenia dla siebie i innych – może prowadzić do przestępstwa. Ale ci, którzy uwielbiają szybką jazdę i przypływ adrenaliny nie zdają sobie sprawy, że mogą doprowadzić do nieszczęścia. Stawiają wszystko na jedną kartę, wciskając gaz do dechy i nie zważając na konsekwencje, jakie to za sobą niesie. Do czasu... relacjonuje asp. szt. Piotr Jabłoński z WRD KWP Łódź, który nadzoruje łódzką policyjną grupę SPEED.

Niestety w niedzielę chwilę po godzinie 6 rano doszło to tragicznego w skutkach wypadku drogowego, w którym zginął 19-latek. Prokuraturza i policjanci ustalają czy kierowca ścigał się z innym autem.

- Chcemy także uświadomić młodych kierujących, że takie postępowanie to igranie ze zdrowiem i życiem własnym oraz innych użytkowników dróg. Zachęcamy tych, którzy chcą spróbować swoich sił w kierowaniu pojazdu sportowego, aby robili to w wyznaczonych miejscach tj. na torze wyścigowym, ewentualnie na wyłączonych z ruchu odcinkach dróg, po uzyskaniu zgody zarządcy drogi lub terenu - dodaje Jabłoński.

W trosce o każdego uczestnika ruchu drogowego wspólnie z innymi podmiotami w ubiegłe wakacje zorganizowaliśmy zajęcia na torze pod Łodzią, tam kierowcy po kilku godzinach pokornieli zauważając braki w technice kierowania pojazdem.

Drogi publiczne to nie miejsce do urządzania wyścigów i rajdów samochodowych! Przestrzegamy przed takim postępowaniem. Mandat karny może w konsekwencji okazać się najłagodniejszą formą kary.

W ostatnich działaniach wykorzystano drona. Jego użycie okazało się być strzałem w przysłowiową 10-tkę, zarejestrowany materiał filmowy jest bardzo pomocny i zostanie wykorzystany także przy sprawach, które swój finał będą miały w sądzie.

podkom. Kamil Wnukowski

Powrót na górę strony