Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ujawnienia przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym – 5 lat funkcjonowania przepisu

Data publikacji 19.05.2020

Przepis ma już pięć lat, a nadal nie brakuje kierowców rażąco lekceważących obowiązujące ograniczenia prędkości. Do tej pory na Mazowszu ujawniono 10480 przypadków przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

Kierowco PAMIĘTAJ!

W przypadku, gdy przekroczysz prędkość dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym Twoje prawo jazdy, decyzją administracyjną wydaną przez właściwego starostę, zostanie zatrzymane na trzy miesiące. Zostaniesz również ukarany mandatem w kwocie od 400 do 500 zł oraz otrzymasz 10 punktów karnych.

W tym okresie nie możesz kierować pojazdem, jeśli to uczynisz okres zatrzymania dokumentu przedłuży się o kolejne 3 miesiące. Narażasz się ponadto na mandat karny w kwocie 500 zł lub karę grzywny do 5000 zł, jeżeli sprawę będzie rozstrzygał sąd.

W przypadku stwierdzenia kierowania pojazdem w przedłużonym okresie decyzją administracyjną o cofnięciu uprawnień stracisz prawo jazdy, które możesz odzyskać po ponownym spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Kiedy w czasie obowiązywania zatrzymania prawa jazdy spowodujesz zdarzenie drogowe Twoja Polisa OC nie będzie Cię chronić!

Przekraczając prędkość ryzykujesz ŻYCIE I ZDROWIE swoje i przewożonych pasażerów, a także stwarzasz niebezpieczeństwo dla innych użytkowników drogi.

(KWP zs. w Radomiu / kp)

  • grafika przedstawiająca wykres przedstawiający liczbę kierowców przekraczających prędkość w obszarze zabudowanym w latach 2015 - 2020
  • grafika przedstawiająca zależność prędkości a prawdopodobieństwo utraty życia przez pieszego
  • wykres przedstawiający długość drogi hamowania w zależności do prędkości jazdy
  • grafika z napisem prędkość zabija - zwolnij, żyj i pozwól żyć innym, na środku grafika przedstawiająca mapę województwa mazowieckiego otoczona podwójnym okręgiem, w którym znajduje się napis chroń życie na mazowieckich drogach

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.85 MB)

Powrót na górę strony