Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Choć stare to nadal groźne

Data publikacji 19.05.2020

Mowa o niewypałach, które ciągle są gdzieś znajdowane. Najczęściej ujawniane są podczas prac polowych i budowlanych. Policjanci ostrzegają! W żadnym wypadku takich znalezisk nie wolno dotykać, przenosić, kopać czy piłować, a niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Policji!

Niewypały - nie dotykaj, nie zbieraj, nawet nie podnoś, by obejrzeć z bliska. Mówi się, że jeśli „TY widzisz niewypał, on również widzi Ciebie” i może Cię zranić, a nawet zabić. Takie zasady trzeba mieć w głowie, jeśli natrafimy przypadkowo na niewybuchy.

Wczoraj, 18.05.2020 r., na terenie wsi Liszkowice w gminie Rojewo, w gospodarstwie rolnym mężczyzna kopiąc piasek znalazł amunicję. Na szczęście nie zwlekał i natychmiast skontaktował się z numerem alarmowym, żeby powiadomić służby o swoim znalezisku. Na miejsce pojechał patrol do działań minersko-pirotechnicznych inowrocławskiej Policji. Teren znaleziska został zabezpieczony, a o wykopaliskach powiadomiono wojskowy patrol saperski.

Dokładne sprawdzenie miejsca skutkowało wydobyciem 214 sztuk skorodowanej amunicji  - kaliber 7,92 mm. Wszystko wskazuje na to, że przetrwała ona w ziemi od czasów II Wojny Światowej. Amunicję zabrał patrol saperski, który zneutralizuje ją na poligonie.

Nietypowe znalezisko mogło zagrażać ludziom, dlatego postawa zgłaszającego była jak najbardziej prawidłowa.

Policjanci apelują o ostrożność!

Niewybuchy to niebezpieczna broń, która nawet po wielu latach spędzonych głęboko w ziemi nadal stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi.

Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić ani dotykać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji!!!

(KWP w Bydgoszczy/js)

  • Wydobyte niewypały
  • Wydobyte niewypały
  • Wydobyte niewypały
Powrót na górę strony