Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Najpierw mówią że kochają, następnie proszą o pieniądze. Nie daj się nabrać na czułości oszustów

Schemat oszustów, którzy rozkochują samotne osoby jest zawsze podobny. Nieświadoma ofiara spotyka idealną połówkę, która jest wrażliwa, czuła, romantyczna i ma świetną pracę. Jak się później okazuje, oszust wymyślając najróżniejsze kłamstwa, pozyskuje pieniądze od zakochanej osoby, a gdy ofiara jest już tak zadłużona, że nie jest w stanie przekazać żadnych środków pieniężnych, jej fałszywa miłość życia znika wraz z wyłudzoną gotówką.

Amerykański żołnierz, lekarz na misji czy inżynier

Popularną metodą wśród przestępców jest oszustwo na tak zwanego „amerykańskiego żołnierza, lekarza czy inżyniera". Oszust wyszukuje w Internecie samotne osoby, po czym nawiązuje z nimi kontakt. Posługując się zdjęciami z internetu, przedstawia się jako amerykański żołnierz, lekarz lub inżynier, który aktualnie jest poza granicami swojego kraju. Oszust poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia zdobywa zaufanie ofiary, a następnie prosi o pomoc finansową na zakup biletu lotniczego do Polski lub bardzo drogie leczenie. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy.

Spotkajmy się, zaczniemy wspólne wspaniałe życie

Oszuści nie ograniczają swoich działań tylko do portali społecznościowych czy serwisów randkowych, może się okazać, że przestępca który nawiązał z nami kontakt, przyjdzie na spotkanie. Na wczesnym etapie znajomości ciężko rozpoznać oszusta matrymonialnego, ponieważ przestępca wykorzystując komplementy i zapewnienia o pięknej przyszłości, wzbudza zaufanie ofiary. Jednym z sygnałów do zachowania szczególnej czujności powinny być prośby o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Oszuści wymyślają w takich przypadkach historie związane z odziedziczonym długiem po zmarłym członku rodziny, wykupem zadłużonego mieszkania po bardzo niskiej cenie czy pomocą dla członka rodziny, który jest bardzo chory. Oszust obiecuje, że odda pieniądze jak najszybciej, jednak w ten sposób jedynie zwodzi zakochaną osobę, probując pożyczać kolejne kwoty. Gdy osoba zorientuje się, że stała się ofiarą oszusta, ten znika z jej życia wraz z pieniędzmi.

W takich sytuacjach warto zachować szczególną ostrożność, aby nie stać się jedną z wielu ofiar oszusta matrymonialnego.

Przypominanym, że o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

(KWP w Szczecinie / mg)

Powrót na górę strony