Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ustalony i zatrzymany 35-latek, który nie zatrzymał się do kontroli. Policjanci zatrzymali także 43-latka, który posiadał broń i amunicję

Data publikacji 19.05.2020

Policjanci odnaleźli audi a4 porzucone po pościgu przez kierującego. Ustalili i zatrzymali 35-latka, który zignorował sygnały świetlne i dźwiękowe. Szereg intensywnych czynności wykonanych w tej sprawie doprowadził także funkcjonariuszy do 43-latka, który posiadał broń i amunicję bez zezwolenia.

W piątek (15 maja) policjanci służby patrolowo-interwencyjnej na jednej z ulic w Żarach zauważyli samochód marki Audi A4, który na przemian przyspieszał i hamował. Styl jazdy  wzbudził podejrzenia, więc funkcjonariusze postanowili sprawdzić co było powodem takiego zachowania na drodze. Natychmiast włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe w celu zatrzymania kierującego.  Ten jednak nie reagował, skręcił w inną ulicę i przyspieszył. W ślad za nim ruszyli policjanci rozpoczynając działania pościgowe. Siedzący za kierownicą audi mężczyzna nie reagował na zaistniałą sytuację i kontynuował niebezpieczną jazdę ulicami miasta. Kierował się w stronę miejscowości Grabik. Pomimo tego, że w tym czasie natężenie ruchu było duże, nie stosował się do przepisów i wyprzedzał na linii  podwójnej ciągłej.  Zmuszał innych uczestników ruchu drogowego do zjeżdżania na pobocze, stwarzając realne zagrożenie dla życia i zdrowia innych kierowców. Ominął także stojące przed skrzyżowaniem samochody, doprowadzając do kolizji z jednym z nich.  Kierowca  w dalszym ciągu kontynuował swą szaleńczą jazdę w stronę miejscowości Drożków. Jechał w sposób uniemożliwiający wyprzedzenie go i zatrzymanie. Policjanci po przejechaniu przez miejscowość Grabik, wykorzystując moment, kiedy na drodze nie było innych pojazdów, podjęli decyzję o wykorzystaniu broni służbowej, aby przerwać niebezpieczną jazdę. Audi a4 wjechało do lasu, gdzie policjanci stracili kontakt wzrokowy z pojazdem. Ogłoszony został alarm, w poszukiwania  zaangażowani byli funkcjonariusze wszystkich pionów.  W wyniku intensywnych działań  policjanci odnaleźli porzucony w lesie samochód, a dalsze ustalenia oraz czynności skoncentrowane na tej sprawie,  doprowadziły do zatrzymania 35-letniego mieszkańca pow. żarskiego. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, gdzie oczekuje na dalsze czynności. Przyznał się do zignorowania sygnałów świetlnych i dźwiękowych oraz ucieczki, jednak nie chciał podać powodu takiego zachowania. Teraz z pewnością odpowie za przestępstwo z art. 178b kodeksu karnego oraz liczne wykroczenia w ruchu drogowym. Może mu grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Funckjonariusze podczas czynności wykonywanych w powyższej sprawie dotarli do 43-letniego mieszkańca pow. żarskiego. W  miejscu  jego zamieszkania znaleźli dwie jednostki  broni  palnej  oraz elementy  broni myśliwskiej, a także kilka sztuk amunicji na, które nie miał on zezwolenia. Broń została zabezpieczona do dalszych badań balistycznych.  Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty, może mu grozić do 8 lat pozbawienia wolności.

 

komisarz Aneta Berestecka

oficer prasowy Komenda Powiatowa Policji w Żarach

  • Policyjne czynności na miejscu zdarzenia.
  • Policjant zabezpiecza broń.
  • Mężczyzna zatrzymany przez policjantów.
Powrót na górę strony