Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na fałszywe sms-y nakłaniające do uiszczenia dodatkowych opłat

Data publikacji 20.05.2020

Policja ostrzega przed fałszywymi wiadomościami wysyłanymi na telefony komórkowe pod nazwami firm kurierskich, które wskazują o konieczności uiszczenia dodatkowych opłat za przesyłkę. Wchodząc w link i przekazując daną kwotę możemy stracić wszystkie nasze oszczędności.

Policja ostrzega przed fałszywymi wiadomościami wysyłanymi głównie na telefony komórkowe. Otrzymane wiadomości zawierają informację o konieczności dopłacenia określonej kwoty do przesyłki, w przeciwnym razie adresat wiadomości informuje, że zostanie ona zwrócona nadawcy. Pojawiają się również SMS-y, w których użytkownik telefonu jest nakłaniany do uiszczenia opłaty za dezynfekcję zamówionej przez siebie paczki. Na końcu każdej wiadomości znajduje się link, poprzez który w szybki i łatwy sposób możemy dokonać natychmiastowego przelewu. 

Wchodząc na wskazaną stronę internetową zostajemy automatycznie przekierowani na taką, która umożliwia zalogowanie do osobistego konta bankowego, celem uiszczenia wskazanej kwoty. Najczęściej są to kwoty w wysokości kilku złotych. W rzeczywistości kwoty wykonanego przelewu okazują się znacznie wyższe, mogą sięgać nawet wysokości wszystkich posiadanych na koncie środków. Ponadto logując się przez podaną stronę przekazujemy swoje dane osobowe oraz hasła i dane kart płatniczych.

Apelujemy o rozwagę, upewnijmy się, że wykonywane przez nas przelewy są adresowane na konta firm, do których faktycznie mają dotrzeć. Kiedy nie mamy pewności o autentyczności wiadomości, skontaktujmy się z jej nadawcą, aby uzyskać właściwą odpowiedź, bądź informację o tym, że ktoś próbuje nas oszukać.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

Powrót na górę strony